Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamA művészetek kézfogása - könyvbemutató

A művészetek kézfogása – könyvbemutató

Augusztus 24-én, a Budai Litea Könyvszalonban mutatták be A művészetek kézfogása című könyvet, mely a bajai Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja épületének és műalkotásainak keletkezéséről, koncepciójáról és jellemzőiről számol be.

a_muveszetek_kezfogasa

A szép számú nézőközönséget először Bakó Annamária, a könyvesbolt vezetője üdvözölte. Hangot adott Baja és lakói iránti vonzalmának, a város vendégszeretetével és toleranciájával mindig lenyűgözte. Köszönetet mondott Koch Róbertnek, akitől a könyvbemutató ötlete származott. A köszöntő szavak után bemutatta a művészeket, akiknek az MNÁMK épületét, szobrait és festményeit köszönhetjük: Novák István építészt, Kő Pál szobrászművészt és Péterfy Gizella festőt.

KoNovakPetho

Bakó Annamária szavait Pethő Dorottya fellépése követte, aki Baja környéki népdalokat énekelt. A rövid előadást Baja polgármestere, Révfy Zoltán beszéde követte. Baját a Találkozások Városának nevezte, ismertette, hogyan született meg a kiadvány, majd köszönetet mondott annak kezdeményezőinek, Koch Róbertnek és Jaloveczki Gábornak. Ezzel a könyvvel egy Baja művészeti értékeit bemutató sorozatot szeretnének elindítani, ezért a Bajai séta sorozatcím.

A könyvbemutató központi része a három alkotóval való beszélgetés volt Pethő Attila moderálásával. Az MNÁMK történetének felvázolása után Pethő Novák Istvánt kérdezte, miért dolgozik gyakran együtt más művészeti ágak képviselőivel. Novák szerint a műalkotások megnemesítik az épületet és mindig szívesen dolgozott Kővel és Péterfyvel, például a felvidék Ajnácskő templomán.

Kő elmondta, hogy az MNÁMK fülkeszobrainak ötlete akkor született meg, amikor egy ízben a szegedi Dóm téren sétált Novákkal. Ezután készítette el a diák, a diáklány és a professzor képmását, melyek a kollégium falán tekinthetők meg.

Péterfy Gizellát arról kérdezték, hogyan döntötte el, mely német személyiségek portréját festi meg. Elmondta, hogy a német nagykövetségtől kért listát a legfontosabb német hírességekről, amit meg is kapott. Erről a listáról tizenkét személyt választott ki, akiknek életét később behatóan tanulmányozta, majd megfestette portréikat. A portrék érdekessége, hogy a hátterükben a balatoni naplemente látszik. Péterfy beszélt a 4,6 m magas életfáról is, amely az általános iskolában tekinthető meg, de sajnos részben el van takarva.

A rendezvény zárásaként a nézők újabb népdalokat hallgattak meg Pethő Dorottya előadásában. Kő Pál Koch Róbertnek és Jaloveczki Gábornak egy-egy rézkarcot ajándékozott.

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.