Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamKisnyárád - falumúzeum

Kisnyárád – falumúzeum

Kisnyárád egy festői szépségű, dombokkal körülvett település. Az ide látogatók megtekinthetik az 1777-ben épült templomot, melynek védőszentje Árpád-házi Szent Erzsébet, a nemrég felújított Kálvária-hegyet, valamint az 1993-ban megnyitott falumúzeumot, ahol a múlt megelevenedik.

Egy kellemes séta után a legendás csodaforrásnál található kis kápolnához érkezik az ember, ahová a Szent Iván napi búcsún a falu lakói zarándokolnak. A lakók többsége – a második világháború utáni kitelepítés ellenére – német származású, identitásukat több generáción keresztül megőrizték és hagyományaikat mind a mai napig ápolják. A falumúzeumban található tárgyak a lelkes falubeliek adománya, akik rengeteg munkával felújították a régi iskola épületét és abban egy helytörténeti kiállítást rendeztek be.

Az egyik teremben mezőgazdaságban használt tárgyakat, aprítógépet, valamint lószerszámot és egy hatalmas lovasszánt állítottak ki. Szintén meg lehet tekinteni szövéshez, fonáshoz és textíliák előállításához szükséges eszközöket is. A középső szobában egy tisztaszobát rendeztek be számos textíliával, népi viselettel és a falakon szentképekkel díszítve azt. A konyha betekintést enged az előző évszázad 30-as éveinek hangulatába.

A településen számos kulturális program nyújt szórakozási lehetőséget a falu lakóinak és a vendégeknek, mint például svábbál, gyereknap, szüreti mulatság, falunap.

A falumúzeum csak előzetes megbeszélés után látogatható!

Cím: Kisnyárád, Petőfi u. 14
Telefon: 06 20/6692-026; 06 69/367-521

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.