Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
IX. Országos Német Nemzetiségi Gyermektáncfesztivál Solymáron
A Magyarországi Német Ének-, Zene- és Tánckarok Országos Tanácsa valamint Solymár nagyközség kilencedik alkalommal rendezte meg a gyermek-néptánccsoportok hagyományos fesztiválját, melynek fővédnöke Heinek Ottó, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata elnöke volt. Az országos versenyt és gálát két előválogató előzte meg. (Németül bővebben az északi és a déli régió számára megrendezett minősítő versenyekről)
Ezekből az előválogatókból 12 gyermek-néptánccsoport jutott tovább.
Pontosan 13:30-kor, az ünnepi fanfárok megszólalásával vette kezdetét a gálaműsor. A himnuszok eléneklése és a díszvendégek – köztük Ritter Imre, a német nemzetiség parlamenti szószólója; Manz József, az MNOÖ képviselője, a Kulturális Bizottság elnöke; Dr. Szente Kálmán polgármester; Kreisz László, a Landesrat elnöke, valamint a szakmai zsűri – köszöntése után helyet készítettek az esemény főszereplőinek, az ország minden tájáról érkezett ifjú művészeknek. A Heinek Ottót képviselő Manz József nyitóbeszédében a magyarországi német kulturális mozgalomban egyre nagyobb számban részt vállaló fiatalokat szólította meg. Dr. Szente Kálmán köszöntőjében a hagyományok, szokások, nyelv, zene- és tánckultúra ápolását említette, szerinte ez ad életet egy nemzetiségnek. Véleménye szerint ennek a rendezvénynek az az egyik legfőbb feladata, hogy a fiatalok körében terjessze és elmélyítse a német nemzetiségi kulturális értékeket. Nagy elégedettséggel tekintett a szép számban megjelent tánccsoportokra, melyek tagjai időt és fáradtságot nem kímélve keltették ismét életre a már részben elfeledett tudást, mozdulatokat.
Ezt követték a tánccsoportok fellépései.
Az első fellépő a pécsi Koch Valéria Iskolaközpont német nemzetiségi gyermek-néptánccsoportja volt Mausz Judit vezetésével. Őket követte a Pilisvörösvári Német Nemzetiségi Táncegyüttes Ziegler Katalin, Mirk Júlia és Mirk Szilvia irányítása alatt. Folytatásként a budapesti Pannónia Általános Iskola Maiglöckchen tánccsoportjának (vezető: Sóskuti Edit) és a Saarer Tanzgruppe gyermekcsoportjának (vezető: Schweininger Péter) műsorszámát tekinthette meg a publikum, majd a véméndi Német Nemzetiségi Gyermek Néptánccsoport következett (vezető: Horváth Etele), utánuk a Himesházi Gyermektánccsoport (vezető: Krammné Mezei Anikó) és a Stipo Filakovič vezette mohácsi Mrvice Nemzetiségi Gyermek Néptánccsoport.
Ezután a Taksonyi Dunamenti Fiatal Svábok Egyesülete gyermektánccsoportja (vezető: Galambosné Schuszter Anna), a solymári Edelstein Tánccsoport (vezető: Schokátzné Tallér Mária), illetve Horányi Eszter és a szigetcsépi Német Nemzetiségi Tánccsoport (vezető: Asókné Telek Katalin) lépett színpadra. Az utolsó előtti fellépő a Mohácsról érkező, Stipo Filakovič vezette Talpacskák Gyermektánccsoport volt, zárásképp pedig a taksonyi Rosmarein Tánccsoport (vezető: Winkler Andrea) mutatta be táncát.
A színes népviseletbe öltözött gyermekek nagy lelkesedéssel és lendülettel adták elő régi és új táncaikat. A produkciók örömmel töltötték el a nézőket, akik tetszésüket újra és újra lelkes tapsviharral nyilvánították ki.
A háromtagú zsűri tagjai Agárdi Gábor elnök, Huszák Ilona és Apaceller József voltak.
A szünetben a Buzás Bálint vezette Schaumarer Musikanten játszott, táncra csábítva a vendégeket. Elérkezett a nap csúcspontja, az eredmények kihirdetése. A fiatal táncosok körbeülték a táncteret, úgy figyeltek a moderátor szavaira.
Solymár nagyközség jóvoltából valamennyi csoport ajándékcsomagot vehetett át, a Landesrat elnöke mindenkinek megköszönte a munkát.
A közönségdíjat, melyet Dr. Szente Kálmán polgármester adott át, a taksonyi Junge Donauschwaben kapta. A Baranyai Megyei Önkormányzat különdíját a Mrvice tánccsoport és a Koch Valéria Iskolaközpont tánccsoportja nyerte el.
A Schweininger Péter vezette szári csoport Fuchs János elnöktől Fejér megye tiszteletdíját vehette át, Marlokné Cservenyi Magdolna pedig Pest megye különdíját adta át a taksonyi Rosmarein Tánccsoportnak. A városi önkormányzat díja a Pannónia Általános Iskolaé lett.
Ezt követte a fesztiváldíjak átadója
A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata számára az alábbi tánccsoportokat javasolják a magyarországi németek országos gáláján való fellépésre:
2018-as évre a Koch Valéria Iskolaközpont csoportját valamint a taksonyi tánccsoportot; a 2017-es fellépésre a mohácsi Mrvice gyermektánccsoportot, a 2016-osra pedig a hímesházi gyermek-néptánccsoportot, akik teljesítményükért átvehették a pénzjutalommal járó fesztiváldíjat is. A gálákon mindenki meggyőződhet majd az ifjú táncosok tudásáról.
A sikeres részvételért járó okleveleket személyesen Kreisz László, a Landesrat elnöke adta át, segítségére volt ebben neki Agárdi Gábor, a zsűri és a Landesrat néptánc szekciójának elnöke. Az okleveleken kívül minden tánccsoport megkapta a Bura Ibolya szerkesztette A népművészet napszámosa. Keszler Maria életútja es írásai c. könyvet, amely a 90 éves néptáncos, folklorista, táncpedagógus és koreográfus, Keszler Mária életpályáját vázolja fel, benne számos dokumentummal található a táncmozgalomból.
Kreisz László a tánccsoportvezetőkhöz intézett beszédében szót ejtett a zsűri nehéz munkájáról és köszönetet mondott, hogy a vezetők megfogadták a minősítő versenyek során megfogalmazódott tanácsokat. Ez meg is látszott a gyermekek teljesítményén. Ezen a napon sem első, sem második helyezettet nem hirdettek, csupán jó és néhány még jobb csoport között tettek különbséget.
Gratulálunk mindenkinek, akik részt vettek ezen az „ünnepélyen”. Megmutatták, hogy a gyermekek a korcsoportjukban már milyen magas színvonalon táncolnak. Köszönetet mondanunk minden közreműködőnek, akik munkájukkal hozzájárultak azon, hogy ez a táncünnepség megvalósulhasson. Elsősorban a tánccsoportoknak, azok vezetőinek, valamint a szülőknek a nem elhanyagolható részvállalásért. Különös köszönettel tartozunk Marlokné Cservenyi Magdolnának a rendezvény zökkenőmentes lebonyolításáért a munkánkhoz nyújtott nagy segítségért.
A rendezvényt a a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata, valamint a települési és a német nemzetiségi önkormányzat támogatta, köszönet illeti őket a helyszínen nyújtott kiváló munkáért is. A fesztivál további támogatói voltak továbbá az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Nemzeti Kulturális Alap és a Német Szövetségi Belügyminisztérium, illetve végül, de nem utolsó sorban a Magyarországi Német Ének-, Zene- és Tánckarok Országos Tanácsa.
Egy rövid megjegyzés: úgy tűnik, hogy a Magyarországon élő németeknél a tánckultúra és az utánpótlás biztosítása terén minden rendben van. A német nyelvet illetően azonban kétségek ébredtek bennem. A gyermekek – akik az óvodában és iskolában részt vesznek németnyelv-oktatáson – szinte kizárólag magyarul beszéltek egymással. Ösztönöznünk kellene gyermekeinket, hogy az iskolán kívül is németül beszéljenek egymással – még ha csak azért is, hogy meglévő nyelvtudásukat erősítsék. Ehhez azonban elengedhetetlen a gyakorlás. Legalább az ünnepi beszédek és a moderáció németül hangzottak el.
Szöveg és képek: Manfred Mayrhofer (LandesratForum)
Magyarra fordította: Grund Lajos