Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Augusztus 9-én került bemutatásra Metzger János Emléktöredékek c. könyvének második kiadása. A Szári Német Nemzetiségi Népdalkör és a Mária Nyugdíjasklub énekkara adott egy kis koncertet a 2008-ban elhunyt magyarországi német emlékére. A könyvből egy-két részletet fel is olvastak.
A könyvben a szerző két összefüggő részben beszél a frontról és a hadifogságról. A tatai kaszárnyával kezdi a mesélést, vázolja a második világháború helyzetét, az okokat, ami miatt a frontra kellett menni. A vonatút teljes átéléssel lett leírva, mégis feltűnik egyes pillanatokban a humor is, amint a katonák életét mutatja be.
A fontos állomások, helyek, amik az emlékezetében maradtak, mind feltűnnek: Románia a magyarlakta területeivel, ahol szintén előfordultak életveszélyes támadások és harcok az oroszokkal, nem elfelejtendőek a magyarországi és szlovákiai események sem. A szomorú igazsággal, részletesen jelennek meg ezek. Nem csak a háború negatív oldala kerül azonban bemutatásra, hanem a szép pillanatok is, ami egy olyan ember életét tették szebbé, aki nem a megszokott mindennapjait élte. Egy szép szoba, egy kis meleg víz vagy egy asszony embersége, aki étellel látta el a katonákat.
A háború végén, amikor azt lehetett hinni, hogy minden jóra fordul, megtörtént a hihetetlen: jött a hadifogság, elhurcolják a Szovjetunióba és eltölt ott három és fél évet.
Megmutatja az olvasónak a láger mindennapjait, német és orosz ételek és tárgyak nevét nevezi meg. Beszámol a szörnyű betegségekről, a túlélési módszerekről, az orosz télről. A szabadnapok bemutatásában lehet érezni, mennyire embertelen volt minden.
Beszámol arról is, milyen könnyű volt német származású emberekkel kapcsolatba lépni, mivel a sváb nyelvet magáénak tudhatta.
Ahogy múlt az idő, két fontos dolog kristályosodott ki egy hadifogoly életében: a munka és az étel. Ezen témák körül forognak a gondolatai, melyeket sok kis epizódon keresztül mesél el.
Amikor évek múltával a hazaút következik, elmeséli a budapesti megérkezést, és amikor végre Újbarokra is hazatér, akkor sokak szemébe könny csordul.
Egy történet az „oral history” műfajából. Egy embertől, aki tanárként a szári általános iskoláért és a diákokért, a faluközösségért és a magyarországi német kultúráért és annak megtartásáért is sokat tett.
A projektet az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő támogatta a 2015-ös évben 100.000 forinttal.
A könyv az Újbarki Német Nemzetiségi Önkormányzatnál (2066, Újbarok, Fő u. 33. e-mail: ovienator@gmail.com vagy pats.krisztina@gmail.com) vásárolható meg.
Pats Krisztina