Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettSchultz Ádám: Szakadát krónikája

Schultz Ádám: Szakadát krónikája

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Habár Schultz Ádám Mecseknádasdon született 1921-ben és tanulmányai befejezéséig Baján élt, mégis egész életműve Szakadáthoz kötődik. Pedagógiai oklevelét 1940-ben vehette át, majd szinte azonnal kinevezték a szakadáti római katolikus iskola tanítójává. A második világháború kiszakította a falu életéből, csak 1947-ben tért vissza az orosz fogságból és lett a helyi általános iskola vezetője, annak 1980-ban történt végleges bezárásáig. Évtizedekig tevékenykedett a szakadáti római katolikus templom kántoraként is.

Szakadat

Már 1940-től elkezdte gyűjteni az anyagokat ehhez a könyvhöz, melyet végül 2014-ben állított össze. A további feldolgozás falubeli földijeire várt. 2016-ban került kiadásra a monográfia erről a kis Tolna megyei sváb faluról.
A település története az őskortól egészen 2014-ig került feldolgozásra, a legfontosabb események kronológiai sorrendben, pontosan megadott évszámokkal követik egymást. A német betelepítés korszakáról természetesen részletesebben olvashatunk. A könyv ezen részében német nyelven sajnos csak a kitelepítettek egy 1985-ben tartott találkozójának leírása, valamint a kitelepítés körülményeit taglaló rövidebb írás található. A falusi iskoláról és a templomról a továbbiakban magyarul olvashatunk. A helytörténeti kiadvány további oldalain a népszokások mellett viszont németül is olvashatunk a korabeli lakodalomról. A könyv ezen részében különböző német nyelvű, verses formájú visszaemlékezések is helyet kaptak (üdvözlet a szülőföldnek, visszaemlékezés a szülőfalura, disznóvágási versek stb.). Sajnos a kiadványban sok az elgépelés, pontatlanság, illetve a felépítése sem logikus. Végső soron azonban mégiscsak Szakadát elsőként megírt monográfiáját tarthatjuk kezünkben, ami például egy kutatáshoz igen jó kiindulópontként szolgálhat. Sajnos Schultz Ádám a könyv megjelenése után két évvel, 97 éves korában elhunyt. Remélhetőleg lesz a jövőben valaki, aki második, javított kiadásra vállalkozik, vagy esetleg készít egy német nyelvű változatot is.

A könyvet mindazoknak ajánljuk, akiket érdekel az ún. Sváb Törökország ezen kis települése.

Schultz Ádám: Szakadát krónikája
Szakadát : Német Nemzetiségi Önkormányzat, 2016.
368 o., ill.
Nyelv: magyar, részben német

Az ajánlóinkban szereplő könyvek megtalálhatók a Magyarországi Németek Könyvtára gyűjteményében. További információ: info@bibliothek.hu

Honlap: www.bibliothek.hu

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.