Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamMagasrangú kitüntetésben részesült Dr. Gerner Éva nemzetiségi újságíró

Magasrangú kitüntetésben részesült Dr. Gerner Éva nemzetiségi újságíró

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

„Aki nem élte meg a háborút,
tartsa szem előtt a katonatemetők üzenetét:

a béke mindenek előtt”

A Német Hadisírgondozó Népi Szövetség Ezüst Érdemkereszt kitüntetésben részesítette Gerner Évát november elején. A humanitárius szervezet, amely a németországi szövetségi kormány megbízásából gondozza, dokumentálja és felméri a külföldön elesett német hősi halottak sírjait, a magyarországi német televíziós és rádiós újságíró sok éves munkáját ismerte el, melyet a hősi halottak méltó megemlékezése ügyében végzett. A magas rangú kitüntetést Johannes Haindl, a Németországi Szövetségi Köztársaság magyarországi nagykövete, valamint Uwe Zvonar vezérkari alezredes, védelmi attasé nyújtották át. A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata az alábbi interjúval szeretettel gratulál Gerner Évának, akit egyébként 2019-ben az MNOÖ is kitüntetett, mégpedig a Magyarországi Németségért Arany Dísztűvel.

125310009_2792187891041646_7765347247992684465_n

„A katonatemetők létesítésével emlékhelyet kapnak a gyászoló hozzátartozók“

■ „Nagy örömmel tölt el, hogy átvehettem ezt a kitüntetést. Ezt rendszerint olyan személyeknek adományozzák, akik a Népi Szövetség céljaival azonosulni tudnak és valamilyen módon hozzájárulnak ahhoz, hogy ez a közvetlenül az első világháború után életre hívott, népi kezdeményezésre alakult szervezet, amely már több mint 40 országban van jelen és világszerte körülbelül 2 millió katonasírt gondoz, folytathassa munkáját. Én az ezzel kapcsolatos újságírói tevékenységemért vehettem át a kitüntetést – ezzel ismerték el az immáron 15-20 éve a német-magyar katonatemetők ügyében végzett munkámat és azt, hogy tulajdonképpen évente legalább egy televíziós tudósítást készítek ebben a témában. Nagyra becsülöm ezt a szervezetet, azt gondolom, a tevékenységük nagyszerű emberi szolgálat is egyben: az egyesület fő feladatai közé tartozik, hogy megtalálja az elesett katonákat, tisztességgel eltemesse őket és a családjaikat értesítse. Számos magyarországi német család is a Népi Szövetségen keresztül értesülhetett elvesztett családtagjai hollétéről vagy velük kapcsolatos információkról. Ahogy azt Haindl nagykövet úr a pécsi katonatemetőben elmondott beszédében is kiemelte, e temetők létesítésével tulajdonképpen kapnak egy helyet a hozzátartozók, ahol gyászolhatnak. Magyarországon 15 német-magyar katonatemető van, a legnagyobb közülük Budaörsön található. Idén Veszprémben forgattam, ott körülbelül 4000 német katona nyugszik, és – mint minden német-magyar temetőben – magyar katonák is. Magyarországon 53.000 német katona esett el – ez egy hatalmas szám –, és közülük 25.000 nyugszik ezekben a temetőkben, tehát még sokan hiányoznak. Mindig, mikor német katonákra bukkannak, és mellettük fekszik egy magyar katona is, akkor utóbbit is eltemetik, mondván, ha már együtt harcoltak, együtt is nyugodhatnak ugyanabban a temetőben.”

125356984_2792187871041648_8304910110332742730_n

„A hadisírgondozás hivatás“

■ „A mi családunkból senki nem esett el háborúban. Voltak azonban katonák: a nagyanyám testvére, a dédnagyapám még az első világháborúban, és a nagyapáim is katonák voltak, de nem estek el. Az, hogy elkezdtem ezzel a témával foglalkozni, pusztán a véletlen műve volt; minden akkor kezdődött, amikor elért egy ezzel kapcsolatos hír. Az a helyzet ugyanis, hogy ezeket a temetőket gondozni kell, és néha sírköveket, utakat vagy kerítéseket kell javítani, ezért minden évben érkezik egy tartalékosokból álló csoport Németországból, akik ezeket a munkálatokat elvégzik. Körülbelül 15-20 évvel ezelőtt kaptam tehát egy meghívót, amely arról értesített, hogy a böhönyei katonai temetőbe érkező 10 fős német delegáció, amelyet a Magyar Honvédség további tíz fővel kiegészít, rendbe teszi a temetőt. Odamentünk az operatőrömmel és igazán magával ragadott, amit láttam! Az egyik alezredest soha nem fogom elfelejteni! Éppen elkezdték a sírkövek csiszolását, tisztítását és a rajtuk lévő nevek kijavítását, amikor megkérdeztem, hogy ért-e hozzá, netán kőfaragó-e. Azt válaszolta: ’Nem vagyok kőfaragó, de amit mi itt csinálunk, annak kevés köze is van az említett szakmához. Ez egy hivatás. Hiszen, nézze csak meg’ – mutatott egy sírkőre és felolvasta: ’Született 1921-ben, meghalt 1944-ben. Ez a bajtársunk mindössze 23 évet élt, még ma is köztünk lehetne. És mi történt? 23 évesen elhunyt. Mennyi jutott neki ebből az életből? Miért kellett ilyen korán meghalnia?’ Ez a hozzáállás nagyon lenyűgözött, és ez a nézőinket is megszólítja.”

„A béke mindenek felett“

■ „‘A hadisírok a béke nagykövetei‘, fogalmazott a Nobel-békedíjas író, Albert Schweitzer. Ebben a mondatban tulajdonképpen benne van a lényeg, és erre hivatkozom én is mindig, mert hiszem, hogy ez a haditemetők legfontosabb üzenete és ez motivál engem is a témával kapcsolatos televíziós anyagok elkészítésekor. Aki nem élte meg a háborút, tartsa szem előtt a katonatemetők üzenetét: a béke mindenek felett. Ezen kívül a humanitárius segítségnyújtás és gondoskodás, az elhunytak emlékének megőrzése és a kegyelet is mind fontos üzenetek. Fontosnak tartom, hogy a média is foglalkozzon a témával és azt gondolom ez az ügy mindenképp figyelmet érdemel.”

Fotók: Dr. Gerner Zsuzsanna

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.