Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyam Mozart kacagott az Égben

Mozart kacagott az Égben

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Aron Braun vor der Musikschule Chopin

Braun Áron lett a Virtuózok V4+ nemzetközi klasszikus zenei verseny magyarországi győztese, aki marimbán és sokféle más ütőhangszeren kápráztatta el a zsűrit és a közönséget. Az Emberi Erőforrások minisztere, Prof. Dr. Kásler Miklós és Miklósa Erika Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas koloratúrszoprán operaénekesnő adták át a díjat és gratuláltak neki a világhírű operaénekes szuperzsűri, Plácido Domingo társaságában. Áron felkészítőtanárai a Liszt-díjas ütőművész és zeneszerző, a Talamba ütőegyüttes tagja Szitha Miklós, valamint a Liszt-díjas világhírű karmester Gál Tamás voltak. A döntő előtt ifj. Plácido Domingo zeneszerző mentorálta az ifjú tehetséget instrukcióival.

Braun Áronnal a karácsonyi próba előtt a Gödöllői Frederic Chopin Zeneiskolában találkozott Scherzinger Mária, hogy személyesen gratulálhasson neki, és kifaggassa a zenei pályafutásáról valamint a verseny kulisszatitkairól.

SM: Kérlek avass be egy kicsit a családi hátteredbe. Hány éves vagy, hol tanulsz, vannak-e testvéreid?
BÁ: 14 éves vagyok, jelenleg a Gödöllői Török Ignác Gimnáziumban tanulok. Alsó tagozatban a Gödöllői Petőfi Sándor Általános Iskola német nemzetiségi osztályának voltam tanulója, majd felvételt nyertem a nyolcosztályos gimnáziumba. Heten vagyunk a családban, szüleim és mi öten testvérek. Nálunk mindenki játszik valamilyen hangszeren a családban, ehhez szüleim ragaszkodnak.

Aron Braun und seine Familie

SM: Hogyan kezdődött az érdeklődésed a klasszikus zene iránt?
BÁ: Nagycsoportos óvodás koromban Tápai Dóri néni figyelt fel rám a Zenevár foglalkozáson. Majd egy évig furulyáztam, később zongorázni is tanultam Barta Katalinnál. Már kiskoromban tetszettek az ütőhangszerek, különösen a ritmushangszerek és az effekthangok, mint pl. a tenyérrel vízre csapás. Az egyik Talamba koncerten árgus szemekkel csodáltam a színpadon felsorakoztatott sokféle ritmus- és dallamhangszereket. Másodikos korom óta Szitha Miklós foglalkozik velem a Chopin Zeneiskolában. Nyaranta egyhetes Talamba-táborban különböző film- és rajz/animációs filmzenei darabokat dolgozunk fel Szitha Miklóssal és V. Nagy Tamással, s a végét egy nagy koncerttel zárjuk a gödöllői közönség előtt.

SM: Hogy jutottál a Virtuózok V4+ verseny válogatásába?
BÁ: Online küldtünk be zenetanárommal egy számot, több száz jelentkezőből kb. 50-en kerültek a válogatóba. Ez a válogató ugyanígy zajlott le Csehországban, Lengyelországban, Szlovákiában és Horvátországban is. Ezután minden országból 4 versenyző jutott az elődöntőkbe, majd minden országból 2 fő pedig a döntőbe, köztük én is. Nagyon erős volt a mezőny.

SM: Milyen benyomásaid voltak az elődöntőben és a döntőben?
BÁ: Egy olyan „beérett” zenedarabbal indultam el, Vivaldi A négy évszak c. remekművéből a Tél I.-II. tételével, ami a fejemben és a kezemben már rég összeállt. Mivel a marimba alig 100 éves múltra tekint vissza, az a jó benne, hogy minden zeneszerző számát el lehet játszani rajta, és különleges hangzásvilágot ad a daraboknak. Az elődöntős számmal a tél hangulatát szerintem a marimba tökéletesen visszaadta. A hallgató szinte hóviharba keveredett, talpa alatt recsegett a jég, ropogott a hó. Ezekhez a hanghatásokhoz kemény ütőket választottunk.

SM: Hogyan élted meg a zsűri döntését?
BÁ: Alapvetően csak bátorítást kaptunk, csak a jót emelték ki. A további fejlődés lehetőségét ráhagyták a tanárokra. A döntő előtt ifj. Plácido Domingo zeneszerzővel találkoztam egy rövid konzultáción, nagyon kedves volt, áradt belőle a zeneszeretet. A próbán improvizáltam is egy keveset, amibe ő bongón csatlakozott. Hatalmasat örömzenéltünk, – amit a TV sajnos nem mutatott meg -, és a végén odaadta a névjegykártyáját. A döntőbe Mozart-darabokat fűztem fel egy szálra. Ez egy saját válogatás volt, a zenekari kíséretet is én szereztem, amelyet tanáraimmal csiszoltunk hangulatos-táncos művé. A híres csellista Hauser szerint Mozart is kacagott rajta a mennyországban. Vájt fülű zenész ismerősök jeleztek vissza, hogy rég nevettek ilyen jót egy klasszikus darabon.
Az eredményhirdetést teljes nyugalommal vártam, mivel meg voltam győződve arról, hogy a rivális gitárművész-jelölt társam fog nyerni, hiszen ő már a Zeneakadémián tanul, sokkal több kilométer van a kezében, technikásabb, koránál fogva régebben játszik a hangszerén. Titkon reméltem, de nem ezzel a szándékkal vettem részt a versenyen, hogy megnyerjem.

SM: Mik a jövőbeni terveid?
BÁ: Mindenképpen szeretnék leérettségizni a Török Ignác Gimnáziumban. Mellette a Chopin Zeneiskolába fogok járni, ahol most is olyan tanáraim vannak, akik a konzervatóriumi tananyagot magas színvonalon közvetítik. Jól bírom a terhelést, több utat látok magam előtt, de még korai lenne dönteni a jövőmről. A nyertesnek járó pénzt életkezdési megtakarításba (Babakötvény) fektetem. 18 éves korom után hasznos dologra szeretném majd felhasználni.

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.