Tizenhat magánszemély és szervezet vehette át idén a „Kisebbségekért díjat”. Valamennyi kitűntetett a Magyarországon élő kisebbségekért, illetve a határontúli magyarságért tett kiemelkedő munkájáért részesült elismerésben. A díjazottak között köszöntötték a magyarországi németség képviselőit is.
A díjakat 2007. december 18-án Gyurcsány Ferenc miniszterelnök adta át a Parlament Vadásztermében Sólyom László köztársasági elnök és Szili Katalin házelnök jelenlétében. Díjat vehettek át a magyarországi német kisebbség képviselői is.
Heil Helmut
35 éve alapította meg a pécsi Leőwey Gimnázium Táncegyüttesét. Az együttes a német néptánchagyomány nemzetközi szinten is meghatározó műhelyévé vált. Heil Helmut néptáncoktató, koreográfus, kiadványok gondozója, a hazai német néptánckincs, dalkultúra, szokások, népviselet gyűjtője. Egyedülálló albuma a „Magyarországi német népviseletek” című könyv. Nevéhez fűződik a hagyományos Pécsi Német Néptánctábor, sok pécsi kulturális program – a pünkösdi fesztivál, pécsi német nap, a belvárosi térzenék – szervezése. 1998 óta tölt be közéleti hivatást a Pécsi Német Önkormányzat tagjaként, jelenleg elnökhelyettesként.
A magyarországi németség kultúrájának elkötelezett, magas színvonalú és sokoldalú ápolásáért, a német kisebbség érdekében kifejtett odaadó közéleti munkájáért részesül Kisebbségekért Díjban.
Magyar Televízió Kisebbségi Műsorok Szerkesztősége
A Magyar Televízió 1978 óta sugároz anyanyelvű műsorokat a nagyobb létszámú nemzetiségi közösségek számára. A műsorkínálat később kibővült a roma és a kis létszámú kisebbségek, valamint a többségi társadalom számára is sugárzott műsorokkal. Több munkatárs a kezdetektől dolgozik – a 2006-ban önállóvá vált – Szerkesztőségben. 14 nyelven készítenek műsort, látnak el riporteri, szerkesztői, műsorvezetői rendezői, fordítói feladatokat egy személyben. Dokumentumfilmes műhelyük hosszú évek óta kimagaslóan sikeres. A Szerkesztőség archív anyagai felbecsülhetetlen értékű, pótolhatatlan kórtörténeti dokumentumok.
A Szerkesztőség fiatal roma szakemberek televízión belüli foglalkoztatásának és a romák médiában való hiteles megjelenésének elősegítésére mintaértékű programot indított el. 2001. óta rendezik meg a Nemzetiségi Filmfesztivált, melynek keretében hazai és határon túli nemzetiségi filmkészítők mutathatják be alkotásaikat. A 30 év alatt elért eredmények alapján a Szerkesztőség a hazai nemzetiségi élet meghatározó elemévé, munkatársai a kisebbségi közösségek meghatározó tagjává váltak.
A Szerkesztőség munkatársainak magas színvonalú, elkötelezett munkájának elismeréseként részesül Kisebbségekért Díjban.
Magyarországi Német Írók és Művészek Szövetsége
Az Európa számos országában elismert és számon tartott szervezet, idén ünnepli megalakulásának 15. évfordulóját. A Szövetség a magyarországi németség múltjának, jelenének és jövőjének irodalmi, művészi eszközökkel történő feldolgozásával hozzájárul az identitástudat megerősítéséhez. A Szövetség tevékenysége 35 éves múltra tekint vissza. Az 1990-es évektől kezdődően az irodalmi és képzőművészeti szekció keretében műhelybeszélgetések, felolvasó estek, kiállításokat szerveznek itthon és külföldön. Rendszeresen jelentetnek meg irodalmi és képzőművészeti antológiákat, bemutatva a magyarországi német kortárs alkotók igényes munkáit.
A magyarországi német kisebbség irodalmi és képzőművészeti kultúrájának megismertetéséért.