Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamTizenöt film versenyez a Nemzetiségi Filmszemlén

Tizenöt film versenyez a Nemzetiségi Filmszemlén

Ötödik alkalommal rendezik meg a Magyarországi Nemzetiségi Filmszemlét, amelynek március 28-án a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház ad otthont. Idén a bolgár kisebbség a vendéglátó. A döntőben szereplő tizenöt alkotást mintegy félszáz filmből választotta ki a háromtagú zsűri, Mundruczó Kornél filmrendező vezetésével. A döntőbe két német alkotás is bekerült.

A nemzetiségi filmszemlére megkötés nélkül nevezhettek alkotóműhelyek, magánszemélyek és televíziók 2006. január 1-je után készült, nemzetiségekkel foglalkozó pályamunkáikkal. A rangos mezőnyben több olyan film is helyet kapott, amely különböző hazai és külföldi seregszemléken már bizonyított, így például a Tesla, a Svédtelenül vagy a „C” mint cigány című alkotás. A döntnökök három filmet jutalmaznak, Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa az idén különdíjat is átad. (forrás: MTI)

A hagyományoknak megfelelően minden alkalommal más kisebbség vállalja magára a házigazda szerepét, az idén a bolgárok a vendéglátók. Ennek megfelelően a filmszemle meghívóját bolgár grafikus tervezte, egy teremben pedig, párhuzamosan a versenyfilmekkel, kizárólag bolgár filmeket vetítenek. A szemlét követő fogadáson a nézők bolgár kulináris csemegékkel ismerkedhetnek.

A döntőbe jutott alkotások:

Gazdagítani vágytam világot s embert – Kátó Sándor portréja (Molnár József)

12.41 Portré Balogh Attila ötvenedik születésnapjára (Kovács János)

PL-akátos (Szabó Jutka)

Itt felejtette őket az ég (Pászti Rita)

Szent Efrém bizánci férfikórus (Budai Adrien)

Tesla (Milivojevic Snezana, Sibalin György)

Hagyományok – házasság két nyelven (Kovács János)

Granada – Maya család (Cs. Nagy Sándor)

Szlovákia II – „Számkivetettek” (Kovács János)

Svédtelenül (Kovács János)

Mint két tojás – ikrek (Kreszta István)

Agárdy Gábor portré – Piros orral is meg lehet halni a bohócnak…? (Budai Adrienn)

„C” mint cigány (Kovács János)

A vecsési tubás (Ambach Mónika)

A bólyi körkép (Stangl Márta)

A német kisebbséget képviselő két film az MTV Unser Bildschirm munkatársainak alkotása.

A bólyi körkép a múlt évben felújított Bólyi malomról szól, melynek rendezvénytermét König Róbert grafikus művész falfestménye díszíti. A film bemutatja, hogyan készült az alkotás, amely a baranyai kisváros történelmét dolgozza fel, kiragadva egy-egy momentumot a település életéből. (rendező: Varga Zsófia, szerkesztő: Stangl Márta)

A vecsési tubás főszereplője Fenyvesi Antal tubaművész, aki a főváros közvetlen közeléből, Vecsésről származik, ahol különböző zenekarokban játszik és a zeneiskolában is tanít. A hét felét azonban Bécsben tölti, ahol korábban a Zeneakadémián tanult, s ahol a Brassissimo Vienna fúvósötös tagja. Antal Németországban, Európa legnézettebb német nyelvű televíziós show-műsorában hívta fel magára a figyelmet, amikor bebizonyította, milyen virtuóz módon játszik a tubán. A kérdésre, hogy mi a hobbija, csak egy választ tud adni: „A zene”. (szerkesztő: Ambach Mónika)

Az eseményhez kapcsolódóan a filmszemle szervezője, az MTV kisebbségi műsorainak szerkesztősége „Van egy jó ötleted?” címmel szinopszispályázatot hirdetett középiskolás és felsőoktatásban tanuló diákoknak. A kiírók a kisebbségben élőktől vagy a kisebbségi lét ismerőitől várnak filmtémákat március 16-ig. A legjobb műsorötlet benyújtója a szerkesztőség szakmai segítségével elkészítheti filmjét, amelyet a Magyar Televízió is bemutat.

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.