Magyarország képviseletében Grund Lajos, a Zentrum irodavezetője és Schweininger Péter, a Landesrat ifjúsági szekciójának vezetője részt vett egy német kisebbségek kultúraközvetítői számára rendezett nemzetközi továbbképzésen. A kurzus témája: ünnepek és ünnepségek. A következőkben Grund Lajos számol be a rendezvény második feléről.
A hétfői nap (június 21.) az információ- és ötletszerzés jegyében telt. A délelőtt folyamán meglátogattuk a Diesterweg, Schöning Schroedel, Westermann und Winklers tankönyboltot, a Cornelsen Információs Központot, majd pedig Klett kiadót. Itt közelebbről megismerkedhettünk a német oktatásban használt tankönyvekkel és a kurzuson résztvevő tanárok anyagot is gyűjthettek otthoni munkájukhoz.

Délután alkalmunk nyílt arra, hogy lipcsei lakosokkal beszélgessünk az ünnepekről, ünnepségekről. Megkérdeztük tőlük, melyik számukra a legkedvesebb ünnep, miért tartják fontosak azokat, melyik lipcsei ünnepséget ajánlanák a turistáknak illetve mit gondolnak a modern ünnepekről, mint például a Halloweenről vagy a Valentin-napról.
Aznap vendégünk volt Dr. Werner Jost is, a müncheni Goethe Intézet programkoordinátora, akivel lehetőségünk nyílt egy korsó sör mellett kötetlenül beszélgetni munkáról, támogatásról és egyéb dolgokról is.

A résztvevők kedden mutatták be a többieknek a német kisebbségért végzett munkájukat, tevékenységüket. Érdekes volt látni, hogy más nemzetek képviselői mekkora elszántsággal és lelkesedéssel végzik munkájukat. A délután folyamán kiértékeltük a lipcsei lakosoktól gyűjtött információkat, beszámoltunk egymásnak az ott szerzett tapasztalatainkról. Este a Göhliser-kastélyben megtekintettük Johann Wolfgang von Goethe Vonzások és választások című darabját.
Szerda délelőtt a csapat kétfelé vált. Öten a Knicklicht kávézóba mentünk, ahol igen érdekes koncepcióra bukkantunk. Az itt dolgozók nemcsak kávét szolgálnak fel, hanem segítséget is nyújtanak a rászorulóknak. Meghallgatják őket és próbálnak nekik segíteni, tanácsot adni (lakás- álláskeresés, illetve egyéb szociális problémák kapcsán).

Délután egy szórakoztató filmet néztünk meg (FC Venus), mellyel az esti Németország-Ghána világbajnoki futballmérkőzésre készültünk fel. A lipcsei stadionban fergeteges volt a hangulat, a jókedvet persze az is fokozta, hogy a németek megnyerték a meccset.
Csütörtökön egész napos kirándulást tettünk az Érchegységben. Első állomásunk a pobershaui bányamúzeum volt, majd a délutánt Seiffenben töltöttük, ahol meglátogattuk a híres kerek templomot. Ezek után a szabad idejét mindenki tetszése szerint tölthette.
A kimerítő nap után a péntek a színházról szólt. Joachim Bürkert, a heidelbergi egyetem docense. szabadúszó újságíró egész napos workshopot tartott nekünk. Különböző feladatok segítségével gyakoroltuk a színpadi mozgást, testtartást, artikulációt, kiejtést, mimikát és gesztikulációt. Este pedig Strauß A denevér című operettjének szabadtéri előadását néztük meg.
Az utolsó nap estéjén sor került az Országok estje című rendezvényre. Az országok képviselői rövid kis előadást készítettek elő. Elsőként egy verset hallgathattunk meg, amely a szemináriumról szólt. Péterrel táncházzal és a Tavaszi szél vizet áraszt kezdető népdal megtanításával szórakoztattuk a közönséget, azután egy filmet tekintettünk meg a lengyelországi német kisebbségről, majd román pálinkát kóstoltunk. Ezek után az orosz-cseh és kazah delegáció énekes-táncos produkciót mutatott be. A programban egy mese is szerepelt, amelyben az összes résztvevő szerepelt. Legvégül pedig elénekeltük a János bácsi című dalt – először közösen németül, majd mindenki a saját nyelvén).
Igen izgalmas és remek 10 nap áll mögöttünk. Sok tapasztalattal lettünk gazdagabbak, amiket bizonyosan tudunk hasznosítani későbbi munkákban. Köszönet még egyszer a Goethe Intézetnek és a Lipcsei Egyetem Herder Intézetében taláható interDaF-nak, hogy létrejöhetett ez a kurzus.