A második világháborút követően a Kelet- és Közép-Kelet-Európából kitelepített németeknek régi-új hazájukban új otthont kellett teremteniük. Több szervezettől kaptak ehhez segítséget, például a Nemzetközi Vöröskereszttől. A most tárgyalt kötet az egyházak integrációhoz nyújtott segítségét vizsgálja, különös tekintettel a keletnémet területekre.
A mű alapja a Keletnémet Egyház- és Művelődéstörténeti Intézet (Institut für ostdeutsche Kirchen- und Kulturgeschichte e. V.) 2006-os, Würzburgban tartott konferenciája. A kiadvány nemcsak a befogadó társadalom esetében hangsúlyozza az egyházi intézmények szerepét: az elűzöttek saját egyházközösségeinek is döntő szerepük volt az integrációban.
A kötet hat fő fejezetből áll. Az elsőben található tanulmányok az egyházak egyes régiókban végzett munkájáról számolnak be, a második a korabeli egyházi elit tagjait mutatja be. Négy szerző foglalkozik a kitelepítés hosszú távú hatásaival. A következő fejezetek az újabb cseh egyháztörténetet ill. a kutatás szempontjából megkerülhetetlen levéltárak jelenlegi állapotát ismertetik. Az utolsó, leghosszabb fejezet a könyv alapproblémáját a görlitzi püspökség esetében vizsgálja, számos dokumentummal alátámasztva.
A kiadványt elsősorban történészeknek, illetve olyan felsőoktatási hallgatóknak ajánljuk, akik a témát szakdolgozat formájában kívánják feldolgozni.
Rainer Bendel (szerk.): Vertriebene finden Heimat in der Kirche. Integrationsprozesse im geteilten Deutschland nach 1945 (Az elűzöttek az egyházban találtak hazára. Integrációs folyamatok a részekre szakadt Németországban 1945 után)
(Forschungen und Quellen- und Kulturgeschichte Ostdeutschlands ; 38.)
Köln, Weimar, Wien : Böhlau, 2008.
669 o.
Nyelv: német