Zentrum.hu

„Ha együtt élünk, együtt is kell egyszer majd meghalnunk”

Óriási sikert aratott a Magyarországi Német Színház (DBU) legújabb premierje: a szekszárdi teátrum ezúttal a Hegedűs a háztetőn című darabot mutatta be. A Sholem Aleichem Tóbiás, a tejesember című, jiddis nyelven írt regénye alapján készült világhírű musical 1905-be repíti vissza közönségét, mégpedig Ukrajna egyik zsidónegyedébe, Anatevkába. A darab Tevje történetén keresztül mutatja be a zsidók életét, hagyománytiszteletét és szenvedését, de mindenekelőtt egy édesapa mérhetetlen szeretetét gyermekei iránt.

Tevje, a szegény tejárus feleségével és öt lányával Anatevkában él. Családja különösen nagyra tartja a zsidó hagyományokat, mígnem idősebb lányai kemény próba elé állítják a férfit és az ő tradíciókra épülő világképét. Mindhárman ellenszegülnek apjuk akaratának, és ragaszkodnak ahhoz, hogy szerelmükkel kössék össze az életüket. Tevje vitába száll lányaival – de aközben saját magával is: monológjaiban a gyermekei kívánságai mellett és ellen szóló érveket latolgatja. Azzal a gondolattal, hogy legidősebb lányai egy szegény szabóhoz, illetve egy rebellis egyetemistához készülnek feleségül menni, még csak-csak megbarátkozik. Abba azonban, hogy középső gyermeke egy keresztény férfiba szeretett bele, már végképp nem tud belenyugodni. És e megoldhatatlan konfliktusba hirtelen a nagypolitika szól közbe: minden zsidót – még az Anatevkában élőket is – kiűznek a hazájukból…

– Rengeteg szívet melengető gondolat rejlik a darabban – véli Thomas Bayer, a mű németországi rendező-főszereplője. – Azt hiszem, nincs több olyan musical a világon, amely ilyen érzékletesen képes bemutatni a zsidó nép örömeit és legmélyebb fájdalmát.
Thomas Bayer csapatával együtt több mint kétórás előadást hozott létre. A cselekményt kerettörténetbe ágyazta: egy kissé idétlen turistacsoport „beesik” egy festménykiállításra, közülük senkit sem érdekel a zsidók története. Amint azonban ráhangolódnak a témára, egyre többen gondolkodnak el rajta. A darab rendezője azt vallja, csakis tanulással, megértéssel és kellő nyitottsággal irányítható az emberek figyelme az efféle problémákra: – Nagyon kedves nekem ez a darab, mégpedig azért, mert a kitelepítés kérdéskörével foglalkozik. Az emberek kiűzetése mindig szörnyűséges! Már régóta érdekelt, hogyan élték meg a sorsukat azok, akiket hirtelen elűztek a hazájukból, csak azért, mert más vallást gyakoroltak, más nemzetiséghez tartoztak. Ez az adott politika butaságát bizonyítja, ami ellen fel kell lépnünk. Hiszek abban, hogy ha együtt élünk, együtt is kell egyszer majd meghalnunk.

A darab egyik különlegességét az adja, hogy a DBU művészei mellett amatőr színészek – felnőttek és gyerekek – is komoly szerepekhez jutnak. A rendező munkái során gyakran és szívesen alkalmazza ezt a módszert. Meggyőződése ugyanis, hogy bárki képes színvonalasan megformálni egy-egy karaktert. Thomas Bayer azt mondja, társulatával együtt rengeteget dolgozott az előadáson, de ez a közös munka mindvégig jókedvben zajlott, és hiszi, hogy a munka szeretetét a nézők is érzik majd. A Magyarországi Német Színház legújabb előadásának célja, hogy közönségének örömet, és időnként bizony egy kis fájdalmat is okozzon – meg természetesen felejthetetlen színházi élményt.

További információk:
Móra Viktória művészeti titkár
Tel.: 74/316-533, 74/510-166
E-mail: info@dbu.hu
www.dbu.hu

Exit mobile version