Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeFőhírMarchut Réka: Töréspontok - könyvbemutató a Magyarországi Németek Házában

Marchut Réka: Töréspontok – könyvbemutató a Magyarországi Németek Házában

A közelmúltban jelent meg Marchut Rékának, a Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpontja munkatársának Töréspontok című könyve. A szerző doktori disszertációján alapuló kiadvány hat Budapest környéki település kitelepítésének történetét illetve az ahhoz vezető utat vizsgálja. Május 28-án a Zentrum-Programme im HdU rendezvénysorozat keretében a Magyarországi Németek Házában mutatták be a kötetet.

A népes közönség előtt íróján kívül Pritz Pál egyetemi tanár és Dr. Eiler Ferenc adott áttekintést a műről. Elsőként Pritz professzor vette magához a szót. Marchut dolgozatát kiváló munkaként méltatta, különösen, mert jól egyensúlyoz a globalitás és a lokalitás között. A könyv részletezése helyett a professzor általános képet adott a magyarországi németség történetéről. Véleménye szerint a történész álláspontja alapjaiban különbözik a történéseket megélt emberekétől. A továbbiakban bemutatta Edmond Steinacker életútját, amely jellegzetes példája annak, hogyan változtak a kárpát-medencei németség politikai nézetei.

Pritz professzor részben történelemfilozófiai jellegű fejtegetéseit követően Eiler Ferenc magára a kiadványra összpontosított. Ő is kiemelkedő munkaként jellemezte a művet, majd meghatározta annak helyét a legutóbbi évszázad történeti irodalmában. Noha Eiler szerint már nem számíthatunk új tényekre a kitelepítés témakörében, találhatunk még újabb aspektusokat, amelyek alapján a problematika tovább vizsgálható: az egyházak szerepét ill. a társadalmi változásokat még nem kutatták behatóan, Marchut regionális megközelítése is hozhat érdekes eredményeket. A Töréspontok nem csupán a második világháborút követő eseményekre koncentrál, mivel azok nem érthetők meg a Horthy-korszak politikai és társadalmi folyamatai nélkül. A szerzőnő hat olyan helységet választott vizsgálata tárgyául, amelyek több szempontból is eltérnek egymástól. Budaörs lakossága például túlnyomó részben németekből állt, míg Vecsésen több nemzetiség élt együtt. Nagykovácsiból minden németet kitelepítettek, Pilisszentivánon valamennyien maradhattak, stb. A kötet több az események puszta ismertetésénél: Marchut elemzi is azokat, illetve több kérdésben állást is foglal, így a Potsdam-legendát illetően is. Nem célja a felelősök keresése: ez nem történészi kérdésfelvetés, továbbá nincs is értelme. Eiler felhívta a figyelmet a könyv függelékére, melyben többek közt értékes forrásközlések is találhatók.

Marchut Réka kutatásai módszertanával és célkitűzésével egészítette ki az ismertetőt. Beszámolt a korábbi könyvbemutatókról, melyek a közönség összetételében és légkörükben is változatosak voltak. Ő is kiemelte az átfogó megközelítés fontosságát, illetve a történész és az érintettek eltérő látásmódját. Több ízben említést tett a folyamatosságról és a megszakítottságról, melyek kutatómunkájának meghatározói.

Ezután vita következett, melyben további kutatási javaslatok valamint a német-magyar kapcsolatokat illető markáns vélemények is előkerültek. Az este a büféasztal melletti szokásos beszélgetéssel zárult.

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.