Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Október 9-én, csütörtökön a Zentrum-Programme im HdU rendezvénysorozat keretében bemutatták Gonda Gábor történész Kitaszítva című kötetét. A kiadvány négy dunántúli település 1944 és 1948 közötti eseményeit vizsgálja: Sopronét, Balfét, Nagynyárádét és Bonyhádét.
A rendezvény első részében Gyarmati György professzor, az Állambiztonsági Szolgálatok Levéltárának igazgatója tartott előadást. Beszédében utalt az uralkodó historiográfiai hagyományra, miszerint Szekfű Gyula 1914-es alapműve óta Magyarországon főleg államtörténetet írnak országtörténet helyett. Ez oda vezetett, hogy inkább csak a főváros és környékének eseményeit ismerjük. Azonban fontos, hogy kutassák a vidék történetét is: Gonda Gábor könyve jó példa erre.
A következőkben a professzor felvázolta a németség korabeli helyzetét. Miután Magyarország elvesztette a második világháborút, felelősöket kerestek. A bűnbak a magyarországi németség lett, akit meg kellett büntetni azért. De nem ez volt a kitelepítés egyetlen oka: általa kisajátíthatták a németek tulajdonait, és azok a földreform alapját képezhették. Gyarmati idézte Ilja Ehrenburgot, aki a németeket nem tartotta embernek: ez volt sok akkori politikai vezető álláspontja is. A professzor kiemelte, hogy Gonda művében számos privát történet kapott helyet. Beszéde utolsó szakaszában pedig azt javasolta az érdeklődőknek, hogy a könyv olvasását a képmelléklettel kezdjék, az összefoglalással folytassák, majd keressék meg saját felmenőiket.
Gonda Gábor köszönő szavai után bemutatta a kisajátítások és a kitelepítés okait. Három aspektust különböztetett meg: egy etnopolitikait, egy szocioökonómiait és egy migrációpolitikait. A háború utáni propaganda a magyarországi németeket Hitler ötödik hadoszlopának aposztrofálta. A szerző közelebbről bemutatta a vizsgált helységek eseményeit, megállapította, hogy a kollektív büntetés és a kitelepítés eltérő módon ment bennük végbe, például Sopronban senkit nem hurcoltak „malenkij robot”-ra, Nagynyárád pedig a kitelepítés mintapéldája lehetett volna.
Az ezt követő vita során feltették Gondának a kérdést, tudja-e tárgyilagosan vizsgálni szülőfalujának, Nagynyárádnak történetét. Válaszából megtudták a megjelentek, hogy szakdolgozatát kimondottan a nagynyárádi kitelepítésből írta, és Gyarmati György, akkori témavezetője éppen azt tanácsolta, hogy saját községét válassza témául. A forrásaira vonatkozó kérdésre Gonda megemlítette, hogy a templomi archívumok ill. a bayreuthi Bundesarchiv rendkívül értékes dokumentumokat birtokolnak. Gonda és Gyarmati is arra bátorította a jelenlévőket, hogy adják tovább a kitelepítés koráról szóló emlékeiket, a fiatalokat pedig, hogy mélyedjenek el a családi emlékezetben.
Mayer István