Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamOktoberfest a világ két pontján

Oktoberfest a világ két pontján

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Miért éppen Minnesota? Ebben a könnyed filmben hangzott el New Ulm neve és egy jelzőtáblán láttam kiírva ezt a városnevet – felkaptam rá a fejem, jól hallom e. Ez egy filmcím, de kérdésnek se rossz. Hogy is kerülnek svábok az Egyesült Államokba?

És igen, jól sejtettem a német hangzásból: ezt a várost (New Ulm) 1854-ben alapította Christian Ludwig Meyer, Alois Palmer, Athanasius Henle és Franz Massopoust, akik a németországi Baden-Württembergből érkeztek, pontosabban a névadó Ulmból (amellyel mind a mai napig testvérvárosok).

Az Észak-Amerikába való kivándorlás már a 17-18. században elkezdődött. A kivándorlási hullám csúcsa éppen 1856 környékére esik, később viszont már korlátozták a beutazást. Többféle ok és motiváció volt már akkor is a kivándorlásra: háború, a vallásszabadság lehetősége, szegénység, kevesebb adó, magasabb bér, olcsó föld, katonai szolgálat, kalandvágyból valamint szökés. Akkoriban ezek a lehetőségek csábították a németeket az Újvilágba.

Octoberfest von Schell

Nagyjából az amerikai kivándorlással egy időben, megkezdődött a dunai svábok Délkelet-Európába, köztük Magyarországra való emigrációja. Ennek oka a hazánkkal közös történelmi múltunkra vezethető vissza. A dunai svábok az ún. Ulmer Schachtel elnevezésű, jellegzetes fahajókon érkeztek a Dunán és a Duna menti helységekben települtek le, valamint a Bácskában. A politikai diktatúrák idején sok sváb települt vissza pl. Ulm városába részben megrakott szekerekkel, részben vonattal megtéve a hosszú utat. Tehát Ulm városának történelme meglehetősen mozgalmas és izgalmas, hiszen két irányba is történtek kivándorlások illetve vissza is települtek.

Továbbgondolva a történelmet és a gasztronómiát, észrevehetjük, hogy vannak igazi kozmopolita ételek. A közös sváb gasztronómia megjelenik New Ulm, Ulm valamint hazánk területén is. A fluta, azaz Kartoffelpfannkuchen (Potato Pancakes) egy egyszerű krumplis édesség, de ide sorolható még például az almás lepény is.

A fentiek ismeretében már nem csodálkozhatunk azon, hogy egyszerre több kontinensen is tartanak sörfesztivált. Ha körbeutazunk New Ulm városban, az első nevezetesség a Flandrau State Park, melynek helyén eredetileg német hadifoglyokat szállásoltak el a második világháború idején. Ha tovább informálódunk megtudhatjuk, hogy New Ulm büszkesége a több mint 150 éves August Schell sörfőzde.

oktoberfest1

A Hermann Heights Parkban található egy német hős szobra a rómaiak idejéből, ezen kívül még a minigolfot ajánlják a kíváncsi turistáknak. A turisták New Ulm éttermeiben megismerhetik a német konyhát. Az idősebbek még beszélik a német nyelvet is, ha éppen nem angolul szeretnénk beszélgetni. Ajánlják még a hagyományos helyi húsboltot (Schmidt húsboltja), ahol a jellegzetes bajor kolbászt kóstolhatjuk meg.

Az eredetileg Münchenben megrendezett sörfesztivált minden év októberének első két hetében tartják meg New Ulmban. A hagyományos német népzene is képviselteti magát a fesztiválon. A vásárlás és a városkörutazás mellett lehetőség nyílik lovas kocsin utazni is. A sört pedig a tradicionális Schell sörfőzde szolgáltatja.

Kovács Magdolna

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.