Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettA magyarországi németek nézőpontja

A magyarországi németek nézőpontja

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

A Képek versenye 2008 óta évről évre lázba hozza a közönséget. A Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ (Zentrum) által szervezett Blickpunkt (Nézőpont) elnevezésű rendezvény profi és amatőr fotósoknak nyújt lehetőséget, hogy bemutathassák a magyarországi németekről készített képeiket, és a fotók által még szélesebb körben ismertté váljon a magyarországi németség.

IMG_9011

A Blickpunkt-vándorkiállítás minden évben beutazza az országot. Idén eddig Kiskőrösön, Nagynyárádon, Bólyban, Hőgyészen, Nemesnádudvaron és Orosházán volt látható, hamarosan bemutatkozik Gyomaendrődön, Almáskamaráson és Újhartyánban is. A kiállítások, televízióműsorok és az internet által több ezer ember csodálhatta már meg az elmúlt években a a magyarországi németeket ábrázoló képeket.

A résztvevők ez alkalommal összesen 300 képet töltöttek fel a Blickpunkt honlapjára (www.blickpunkt.hu). Három kategóriában – fotó, archív kép, képeslap – lehetett nevezni. Az online szavazás során a közönség döntötte el, hogy kategóriánként melyik 10 kép jusson a döntőbe, a zsűri és a Zentrum további 12 képet juttatott tovább. A zsűritagok, Mayer Éva (a Barátság folyóirat felelős főszerkesztője), Dr. Barbara Pfeiffer (kultúrattasé, az Osztrák Kulturális Fórum Budapest igazgatóhelyettese) és Máy Péter (bólyi fotográfus) nagyon lelkesen és elismerően nyilatkoztak az alkotásokról. A november 15-én rendezett záróeseményen mind a 42 döntőbe jutott alkotás ki lett állítva, valamint élő zenei kíséret mellett levetítették az összes nevezett képet. A szervezők idén egy új kategóriát is meghirdettek „Blickpunkt az Instagramon” címmel, amelyben további 105 fotót tettek közzé a versenyzők. A Műcsarokban tartott kiállításra, illetve díjátadóra az egész országból érkeztek vendégek. Minden generáció képviseltette magát, a Blickpunkt ismét valódi családi program volt.

„Bár a Blickpunktot versenyként hirdetjük meg, ez mégis sokkal több mint a legszebb képek megmérettetése”, mondta Ambach Mónika, a Zentrum igazgatónője köszöntőjében. „A Blickpunkt a hagyományőrzés és a kultúra ápolásának egy modern formája. A beküldött archív képek régi történetekről szólnak, a mai fotók és a képeslapok pedig azt bizonyítják, hogy a német hagyományok ma életünk részét képezik. A képek éneklő, táncoló, zenélő embereket ábrázolnak, akik egy aktív közösség tagjai. Rendezett településeket, felújított régi házakat, helyreállított síremlékeket, szeretettel megőrzött tárgyakat láthatunk” – tette hozzá. A Blickpunkt egy másik okból kifolyólag is több mint egy verseny, hiszen mögötte egy közösség áll. Ennek tagjai évről évre egy novemberi szombat délutánon Budapesten találkoznak, hogy megcsodálják egymás fényképeit.

Máy Péter beszédében szintén középpontba helyezte a közösség fontosságát, melynek tagjai hatással vannak egymásra. A zsűritag kiemelte, hogy a Blickpunkt egy közösséget mozdított meg egy cél érdekében, amely ez esetben a német közösség képi emlékeinek összegyűjtése, az utókornak való átörökítése volt. „Minden kép mesél valamiről, ezek a képek rólunk mesélnek” – mondta a bólyi fotográfus.

A képek valóban egy gazdag kultúra és egy aktív német közösség bizonyítékai. A résztvevők és a beküldött képek száma évről évre növekszik, és ez lehetővé teszi a Zentrum számára, hogy az a Blickpunkttal elérje alapvető célját: azt, hogy a népcsoport számára fontos pillanatokat, emlékeket és értékeket együtt a németség tagjaival együtt megőrizze és továbbadja.

Blickpunkt 2014 díjazottjai

A fotó, archív fotó és képeslap kategória fődíjasai 101 euró pénzdíjat vehettek át, melyet a Budapesti Német Nagykövetség ajánlott fel.
A Blickpunkt az Instagramon kategória fődíját a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata ajánlotta fel.

Fotó kategória fődíjasa – Hrubos Zsolt: Diótörés
Archív fotó kategória fődíjasa – Baráth Gábor:  Sváb bognárműhely Mohácson
Képeslap kategória fődíjasa – Fulajtár Pál: Üdvözlet Tarjánból
Blickpunkt az Instagramon kategória fődíjasa – Ruppert Blanka Anita: Fúvószenekar
Blickpunkt az Instagramon kategória különdíjasa – Lehmann Mirjam: Jó reggelt!
Zentrum-különdíj – Bachmann Katalin: Schmidt, a kovács
A Barátság folyóirat különdíja –  Künsztler Róbert: Réka
A Barátság folyóirat különdíja – Reiser Kornélia: Pacskerban az iskolában
Az Osztrák Kulturális Fórum Budapest különdíja – Dr. Szikszay Péter: Az élet szép és vidám…
Máy Péter különdíja – Csorba Károly: Őszi hangulat Kalaznón
A Neue Zeitung különdíja – Kulcsárné Hinze Mária: Mári néni
A Deutscher Kalender különdíjasai:
Ament Éva: Képeslap Amerikából
Csorba Károly: Cséplés
Kovács Bence: Bálozók Diósberényben (1932)
Szabó Bernadett: Papám Sári bocival

A Blickpunkt – Képek versenye 2014-re beküldött legszebb fotókból falinaptár készült. Ára: 1600 forint (+ postaköltség). Megvásárolható a Zentrumnál (cím: 1062 Bp., Lendvay u. 22., Tel.: +36-1-373-0933, E-mail: info@zentrum.hu)

Rendezvényfotók: Máy Lyvia

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.