Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Az elmúlt években sokat vitáztak Németországban arról, szükséges-e bevezetni egy az egész országra kiterjedő kitelepítési emléknapot. Augusztus 27-én a szövetségi kormány úgy döntött, 2015-től minden év június 20-án megemlékeznek a menekülés és a kitelepítés áldozatairól.
Egyes tartományokban eddig is volt ilyen emléknap, azonban egész Németországra érvényes nem. Csupán most, a két kormányzó párt, a CDU/CSU és az SPD kompromisszuma által sikerült ezt elérni. Június 20-a egyúttal az ENSZ menekültügyi világnapja is, ehhez kapcsolódik mostantól Németország is.
Nem kizárólag a csaknem 15 millió Kelet-Közép-Európából elűzött németről emlékeznek meg: a 20. századot elűzések, kitelepítések, kényszerű lakosságcserék és deportációk jellemezték. Németország ma 190 különböző nemzethez tartozó embernek nyújt új otthont.
Az Elűzöttek Szövetségének (Bund der Vertriebenen) akkori elnöke, Erika Steinbach üdvözölte a döntést és úgy nyilatkozott, egy ilyen emléknap a szervezet régi kívánsága volt. Hartmut Koschyk, a szövetségi kormány kitelepült- és nemzetikisebbség-ügyi – szakpublikációk szerzőjeként is ismert – megbízottja utalt arra, hogy ez fontos jele annak, hogy az állam közösséget vállal a hazájukból elűzött németekkel.
A Deutscher Ostdienst folyóirat az emléknap bevezetéséről szóló beszámolójában hangsúlyozta annak különleges jelentőségét a fiatalabb nemzedékek számára. Ezzel emlékeztetik őket arra, amit korábban csak a családi emlékezetből ismerhettek. A drámai események ily módon Németország történelmi emlékezetében is fennmaradnak.
Mayer István