Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettAz ország legjobb nyolc hagyományőrző együttese között

Az ország legjobb nyolc hagyományőrző együttese között

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

NÉMETKÉR | Remek műsorral, reggelig tartó mulatsággal ünnepelte alapításának huszadik évfordulóját a Németkéri Német Nemzetiségi Tánccsoport. Mind az előadáson, mind a bálban teltház volt.

Jó közösség, remek kikapcsolódási lehetőség, a hagyományőrzés, kapcsolattartás eszköze, a falu jó hírnevének öregbítője – mindezt egymagában testesíti meg a Németkéri Német Nemzetiségi Tánccsoport. – Büszkeség – ez volt az első reakciója Horváthné Gál Erika polgármesternek arra a kérdésre, számára, mit jelent az együttes, amely alapításának huszadik évfordulóját ünnepelte hétvégén az egyébként irigylésre méltóan szépen felújított művelődési házban.

Az épület falait ezúttal jó lett volna kissé szélesebbre tárni, tolni, akkor talán minden érdeklődőnek jutott volna hely, így viszont többen az előtérben ágaskodva nézhették csak meg a tartalmas műsort, amivel a jubileumra készültek a táncosok. Horváthné Gál Erika azt mondta, a táncosok többségét tanította, emlékszik minden botlásukra, a durcás pillanatokra, hiszen egészen pici iskolások voltak, amikor a csoport megalakult. Azóta felnőttek, többen dolgoznak, egyetemisták lettek, néhányan ma is táncolnak.

271580_nemetker2

A csoport pedig a helybeli rendezvények állandó résztvevője lett. – Nagyon összetartóak, nagyon akarnak, nagyon jó lábaik vannak – mondta a polgármester kiemelve, hogy külön öröm, hogy sok helyre hívják őket, s messzire viszik Németkér hírét.

Horváthné Gál Erikával szemben Dániel Mónika nem emlékszik a kezdetekre, hiszen csupán hétéves volt. – Biztosan édesanyám íratott be – mondta. – Ez egy életstílus. Szeretek táncolni, ha megfosztanának tőle, lehet meghalnék – fűzte hozzá. Azt is elárulta, hogy a tánc öröme feledteti a lemondást, amivel a próbák járnak. A tánc tartást ad és egy jó baráti társaságot is – tette hozzá. Azt is elárulta, hogy már csak egy pici drukk van benne a fellépések előtt, amikor pedig a színpadon van, fantasztikus érzés a közönség szeretete.

Herman Emil, az együttes művészeti vezetője is kiemelte, hogy igazán jó baráti társasággá váltak. A felnőtt csapatban 25 táncos van, a gyermekcsoportba 22-en járnak, de egyre több fiatal szeretne csatlakozni hozzájuk. Emil tízévesen kezdett táncolni, előbb német nemzetiségi néptánc oktató képzésre járt, majd a táncművészeti főiskola továbbképzésén is részt vett annak érdekében, hogy megszerezze a kellő tudást.

A csoport vezetését, a fellépések szervezetését 2006-ban, az oktatást 2010-ben vette át. Ahogy minden ötödik évben, idén is nagy gonddal készültek a jubileumra. Bemutatta mindkét korosztály repertoárja legjavát, kedves ismerősöket hívtak a műsort színesíteni az ország számos pontjáról. A Roger Schilling Paksról, a Lochberg Tánccsoport Zsámbékról, az UnterRock zenekar Pécsről érkezett. Rajtuk kívül Krämer Róbert harmonikajátékát és a helybéli német kórus előadását is élvezhette a közönség.

A műsor és az ünnepi köszöntők után lazább keretek között, de tánccal ünnepeltek tovább. A jó hangulatú bál reggelig tartott.

Vida Tünde

〰〰〰〰〰

A jubileum

Mint ahogyan az a gálaműsor köszöntőjében is elhangzott, a Németkéri Német Nemzetiségi Tánccsoport 1995-ben alakult. Fodor Károlyné hívta életre helybeli idős emberek ösztönző támogatásával, akik a hagyományok átadása mellett a kezdetekben a táncos gyermekek útját is egyengették. Az együttes életében meghatározó szerepet töltött be Glöckner János koreográfus. Az évek alatt az együttes a magyarországi német néptánc-kultúra jeles képviselőjévé vált, amit kimagasló szakmai eredményei, neves hazai rendezvényekre szóló meghívásai bizonyítják. Az együttes repertoárjában Tolna megyéből svábtáncok mellett baranyai és észak-magyarországi koreográfiák is szerepelnek. Végigtáncolták a megyét, a Dunántúlt, felléptek az ország számos pontján, többször vendégszerepeltek Németországban, Erdélyben, jártak Ausztriában, Bulgáriában. Rendszeresen vesznek részt minősítésén. Az eredmények közül a tavaly, Nagymányokon szerzett arany minősítésre legbüszkébb Herman Emil együttesvezető. Akkor az ország legjobb nyolc német hagyományőrző együttese közé választották a németkéri tánccsoportot. Egyben ez volt az első alkalom, hogy Herman Emil saját koreográfiáját vitte zsűri elé.

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.