Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettGondolatok a félelemről egy könyvbemutató kapcsán…

Gondolatok a félelemről egy könyvbemutató kapcsán…

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Pécsváradon, a Fülep Lajos Művelődési Központban kettős könyvbemutatóra gyűltek össze az érdeklődők 2017. február 25-én. A rendezvény témája arra késztette Máy Péter fotográfust, hogy gondolatait írásba foglalja:

Képzeljetek el egy világot, amit a félelem teljesen áthat, József Attila szavával élve fortélyos félelem igazgat. Első pillanatban mindenki egy háborús helyzetre gondolna, nem pedig egy euforikus örömpillanat utáni korszakra, a II. világháború lezárásaként. Akkor, amikor évekig nap, mint nap életveszélyben éltek az emberek, és milliók sóhajtottak fel, hogy végre vége van a háborúnak, akkor kezdődött a kitapintható rettegés korszaka.

16991976_1469568036388946_7587341280964226241_o

A történészek csak hidegháborúnak hívták, de a fő jellemzője a félelem volt. Mindenki a saját életében tapasztalhatta e félelem erejét. Azok az emberek, akik a XX. század hatvanas évei után születtek hazánkban, csak keveset tudtak e korszakról. Keveset, mert hallgatni kellett a szüleinknek a ki- és betelepítéseknek nevezett elűzésekről, a málenkíj robotról, a GULAG-ról, illetve a felsorolásból hiányzó számtalan meg- és elhurcoltatásról. Az alap emberi értékek teljes tagadásáról.

17017219_1469568156388934_916279887938685697_o

Erről szól a két könyv, amit szeretettel ajánlok azoknak, akik szerencséjükre nem élhették meg, nem tapasztalhatták meg e korszak vezérelvét a félelmet. Csak, hogy érzékeltethessem az extrém mértékét: a Vörös Hadsereg Európát „felszabadító” hőseit is a GULAG várta, mert a Szovjetunió vezetése rettegett, hogy a nyugati hatalmak kémnek szervezték be őket. Egymillió katona volt munkatáborban hazatérése után! Kell ezekkel a szomorú gondolatokkal foglalkozni, tisztában lenni a történtekkel. Az élet hullámtermészetű, így a félelem bármikor eluralkodhat a világon. Ne engedjétek visszatérni! Köszönet a szerzőknek!

Szöveg és fotók: Máy Péter

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.