Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettTárlat nyílt a rajzpályázat alkotásaiból

Tárlat nyílt a rajzpályázat alkotásaiból

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Az országos nemzetiségi rajzpályázat mintegy 50 alkotását bemutató tárlat nyílt az Országgyűlés irodaházában, ahol átadták a nyerteseknek járó jutalmakat is. Soltész Miklós a rendezvényen elmondta: míg 2010-ben a magyarországi nemzetiségek az óvodától a középiskolákig 12 intézményt tartottak fenn, 2017-ben már 75-öt, a nemzetiségek támogatása 2010-ben még 3,6 milliárd volt, idén pedig 8,7 milliárd forint.

IMGP1210

A pályázókhoz szólva az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára kiemelte: vigyék tovább a gyermeki szívet felnőtt korukba is, mind az egész magyar nemzet és mind pedig azon nemzetiség szolgálatában, amelyben élnek. Hiszen közösen élünk egy országban, közösen építjük, erősítjük és nemcsak anyagilag, hanem lelkileg is – fűzte hozzá.

IMGP1115

Kissné Köles Erika, a Magyarországi nemzetiségek bizottsága köznevelési és kulturális albizottság elnöke elmondta: a paravánokon rajzokat, festményeket helyeztek el az Oktatási Hivatal Nemzetiségi Pedagógiai Oktatási Központja munkatársai azokból az alkotásokból, amelyeket a 2016 őszén meghirdetett versenyre beérkezett nemzetiségi óvodás, általános iskolás és középiskolás gyerekek munkáiból válogattak. Hozzátette: a pályázatra beküldött mintegy ezer alkotásból 12 alkotást díjaztak, ezek mellé választottak további 40 művet, amelyeket két héten át tekinthet meg a közönség.

A nemzetiségi óvodások, kis- és nagydiákok részére kiírt pályázat célja a hazai nemzetiségek történelmének, földrajzának, szellemi kultúrájának, népszokásainak, helyi hagyományainak bemutatása a képzőművészet eszközeivel.

Az óvodások Ünnep a családomban kategóriájában szlovák nemzetiségi témában első helyezett lett a békéscsabai Szlovák Gimnázium, Általános iskola, Óvoda és Kollégium óvodása, Marton-Dobosi Betsabé. Az alsósok Nemzetiségi épület(ek) lakóhelyemen kategóriájában német nemzetiségi témában a Sombereki Általános Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény tanulója, Millich Marcell nyert.

A felsősök Népviseletünk, valamint a középiskolások Népszokásaink kategóriájában a soproni Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium, Kollégium és Szakképző Iskola diákjai – Tama Kenéz és Koszonics Luca – értek el első helyezést német nemzetiségi témában.

(MTI; EMMI)
Fotó: Zentrum

Díjazottak: I. kategória – Ünnep a családomban >>>

Díjazottak: II. kategória – Nemzetiségi épületek >>>

Díjazottak: III. kategória – Népviseletünk >>>

Díjazottak: IV. kategória – Népszokásaink >>>

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.