Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamIgazoltan a világ szellemi kulturális örökségéhez tartozik a kékfestés

Igazoltan a világ szellemi kulturális örökségéhez tartozik a kékfestés

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Magyarország, Németország, Ausztria, Csehország és Szlovákia közösen jelölte a kékfestés hagyományát az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) listájára. A kedvező döntés múlt év novemberében született meg.

51720744_10214116445933667_593003914060627968_o

A dokumentumot, amely tanúsítja, hogy a kékfestés hagyománya immár az emberiség szellemi kulturális örökségének része, Krucsainé Herter Anikó kultúráért felelős helyettes államtitkár adta át a pápai Kékfestő Múzeumban 2019. február 12-én a működő hazai kékfestő műhelyek képviselőinek: a bácsalmási, nagynyárádi, tiszakécskei, szombathelyi, győri és tolnai műhelyek mestereinek. A magyarországi kékfestés hagyományának ápolásáért végzett tevékenységéért a pápai Kluge család kékfestő műhelyéből kialakított Kékfestő Múzeum és Dr. Domonkos Ottó néprajzkutató professzor is elismerésben részesült.

A jeles eseményen ifj. Sárdi János is átvehette a dokumentumot, aki édesapja, Sárdi János szellemiségét és magas szakmai színvonalát viszi tovább a méltán híres nagynyárádi műhelyben. A magyarországi németek számára nem csak helyi szinten bír kiemelt jelentőséggel a kékfestés hagyománya. Ezt bizonyítja az is, hogy idén már két évtizede szerveznek ezen a baranyai településen a kékfestést népszerűsítő rendezvényt, ami az évek alatt országos fesztivállá nőtte ki magát.

Ambach Mónika
Fotó: Ament Éva

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.