Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

Homealapértelmezett25 éve választották meg az első kisebbségi önkormányzatokat

25 éve választották meg az első kisebbségi önkormányzatokat

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Az első kisebbségi (nemzetiségi) önkormányzatok megválasztásának 25. évfordulója alkalmából Ritter Imre német nemzetiségi képviselő 2019. december 10-én  felszólalt az Országgyűlés ülésén. Az alábbiakban közöljük a beszédét.

OGY_1524k

Sehr geehrter Herr Vorsitzender! Sehr geehrtes Parlament!

25 Jahre ist ein Menschenalter, eine ganze Generation.
Morgen ist der Tag des 25-sten Jubiläums der ersten Wahl der Minderheiten, Nationalitäten Selbstverwaltungen.
Erlauben Sie mir bei dieser freudigen, festlichen Gelegenheit einige Gedanken mit Ihnen mitzuteilen.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház!

25 év – egy emberöltő. Holnap lesz az első kisebbségi, nemzetiségi önkormányzatok megválasztásának 25. évfordulója.
Engedjék meg, hogy ezen örömteli, ünnepi alkalomból néhány gondolatot megosszak Önökkel.

Magyarország Alaptörvénye kimondja:
„A Magyarországon élő nemzetiségek államalkotó tényezők. Minden, valamely nemzetiséghez tartozó magyar állampolgárnak joga van önazonossága szabad vállalásához és megőrzéséhez. A Magyarországon élő nemzetiségeknek joguk van az anyanyelvhasználathoz, a saját nyelven való egyéni és közösségi névhasználathoz, saját kultúrájuk ápolásához és az anyanyelvű oktatáshoz.

A Magyarországon élő nemzetiségek helyi és országos önkormányzatokat hozhatnak létre.”
Magyarországon a kisebbségi önkormányzatok létrehozásának jogi alapját 1993-ban teremtette meg a Magyar Országgyűlés, az „1993. évi LXXVII (77). a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény” elfogadásával. Ezzel kinyilvánítva, hogy a nemzeti és etnikai önazonossághoz való jogot az egyetemes emberi jogok részének tekinti, a nemzeti és etnikai kisebbségek sajátos egyéni és közösségi jogai alapvető szabadságjogok, ezeket tiszteletben tartja, nekik érvényt szerez.

25 évvel ezelőtt, az 1994. december 11-i önkormányzati választások idején kaptak először lehetőséget – akkori szóhasználattal – a hazánkban élő nemzeti és etnikai kisebbségek a települési kisebbségi önkormányzatok megválasztására. A települési kisebbségi önkormányzatok képviselői – az úgynevezett elektorok – választották meg ezután 1995 elején az első országos nemzetiségi önkormányzatok közgyűléseit.
Ennek során a Magyarországon élő 13 közül 12 kisebbség, azaz a bolgárok, a cigányok, a görögök, a horvátok, a lengyelek, a németek, az örmények, a románok, a ruszinok, a szerbek, a szlovákok és a szlovének éltek a törvény adta lehetőséggel. A következő választások alkalmával, 1998-ban már mind a 13 történelmi nemzetiség, így a magyarországi ukránok is megalakították a települési és országos nemzetiségi önkormányzataikat.

A módosított és kiegészített 1993. évi LXXVII (77). a nemzeti és etnikai kisebbségek jogairól szóló törvény a 2006-os kisebbségi választások alkalmával már lehetőséget adott a hazai nemzetiségeknek a középszintű, a megyei nemzetiségi önkormányzatok megválasztására is. Ezzel Európában egyedül álló nemzetiségi önkormányzati rendszer alakult ki, amely törvény által garantált, rendszerszintű érdekképviseletet biztosított a Magyarországon élő nemzetiségeknek. Az Országos Nemzetiségi Önkormányzatok eredményes munkáját igazolja az is, hogy az Országos Nemzetiségi Önkormányzatok Szövetsége éppen tegnap vehette át az Alapvető Jogok Biztosától, Dr. Kozma Ákos Úrtól a Justitia Regnorum Fundamentum Díjat, melyhez ezúton is gratulálok.

A nemzetiségi önkormányzati rendszer 25 évvel ezelőtti bevezetéséhez hasonlóan nemzetiségeink életében történelmi jelentőségű volt a 2014. évi parlamenti választás, mellyel – több, mint 20 éves mulasztásos alkotmánysértést felszámolva – a magyarországi nemzetiségek parlamenti képviselthez jutottak.

A parlamenti szószólók, a nemzetiségi képviselő, a Magyarországi nemzetiségek bizottsága munkájának az eredményeként az első 3 évben a nemzetiségi támogatások mintegy négyszeresére emelésével biztosítottuk a nemzetiségi önkormányzataink és nemzetiségi egyesületeink alapvető működésének a feltételeit, az utóbbi két évben pedig a nemzetiségi pedagógus program kidolgozásával és elindításával megalapoztuk gyermekeink és unokáink nemzetiségi jövőjét.

Ezúton is szeretném megköszönni a magyar politikának ezeket a rendkívül kedvező változásokat, a magyar Kormánynak a pozitív döntéseket, a magyar Parlamentnek, minden frakciónak, minden egyes képviselőnek, hogy a Magyarországi nemzetiségek bizottsága előterjesztéseit minden esetben egyhangúlag támogatta, elfogadta, a nemzetiségi kérdéseket a napi politikai csatározások témái közül kivette.
Isten tartsa meg jó szokásukat a jövőben is!

Köszönöm, hogy meghallgattak!
Danke für Ihre Aufmerksamkeit!

Forrás: parlament.hu

Két hang, egy világ

Az alábbi versesköteteket ajánljuk mindazoknak, akik szélesíteni szeretnék látókörüket a német kisebbségi irodalom terén.

Hans Rasimus: Als Fremde im Vaterland

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a második világháború utáni Európa történelme, a migrációs folyamatok és az identitáskeresés témája iránt.

„Tarianer Familientanzhaus” a Magyarországi Németek Házában

Egy remeknek ígérkező májusi német nyelvű programra invitáljuk a kisgyermekeket és szüleiket, illetve nagyszüleiket!

Magyarországi német önkormányzatok és egyesületek: kéz a kézben vagy külön utakon?

Elérhető a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata podcast-sorozatának negyedik epizódja.

Két hang, egy világ

Az alábbi versesköteteket ajánljuk mindazoknak, akik szélesíteni szeretnék látókörüket a német kisebbségi irodalom terén.

Hans Rasimus: Als Fremde im Vaterland

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a második világháború utáni Európa történelme, a migrációs folyamatok és az identitáskeresés témája iránt.

Enikő Dácz (szerk.): Räumliche Semantisierungen

Egy mélyreható elemzésekkel teli irodalmi tanulmánykötet mindazoknak, akik érdeklődnek a térbeli reprezentációk és a kulturális identitás kérdései iránt.