Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettElhunyt Meizl Ferenc klarinétművész

Elhunyt Meizl Ferenc klarinétművész

Életének 96. évében elhunyt Meizl Ferenc klarinétművész, a Zeneakadémia nyugalmazott tanszékvezető tanára, Bácsbokod díszpolgára. A hírt Bácsbokod önkormányzata tette közzé 2019. december 3-án.

meizl_ferenc

Meizl Ferenc 1924. február 11-én született Bácsbokodon. Gyermekkorában a bácsbokodi Berger dinasztia tagjaként nagy hatással volt rá a családot meghatározó zenei légkör. Nagyapja, Berger Ádám helyi muzsikus volt és maga is szerzett zenéket. Az általa alapított családi zenekar próbáin a későbbi nagy hírű klarinétművész is rendszeresen részt vett, majd tagja lett és komponálni is kezdett.

A klarinét lett ugyan a fő hangszere, de számos más hangszeren is megtanult játszani. A II. világháború után a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán kiváló és világhírű zenészektől tanult. Klarinét tanára Váczi Károly, az Állami Operaház szólóklarinétosa volt. Magyar népzene órákra Kodály Zoltánhoz járt, a kamarazenész tanára pedig Weiner Leó volt.

Meizl Ferenc tagja volt a Budapesti MÁV Szimfonikusoknak, szólóklarinétosként a Magyar Állami Operaháznak és a Budapesti Fúvósötösnek. Művészetét több kitüntetéssel is elismerték, többek között Bartók Béla-Pásztory Ditta-díjjal, Liszt Ferenc-díjjal, a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze díjjal és a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével.

Szülőfaluja 1999-ben adományozta neki a Bácsbokod Nagyközség Díszpolgára címet. Az ezzel járó pénzdíjból egy alapítványt hozott létre, ami a település közművelődését hivatott támogatni.

Virtuóz klarinétművésznek tartották, aki szívesen adta tovább tudását diákjainak és osztotta meg azt zenészkollégáival. Nemcsak zenélt, hanem komponált és átiratokat is készített.

Szülőfaluja, Bácsbokod számára írt indulóval emlékezünk rá.

Ambach Mónika

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.