Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeBibliothekZsámboki Szabolcs: Népviselet Pilisvörösváron

Zsámboki Szabolcs: Népviselet Pilisvörösváron

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Pilisvörösvár azon kevés települések egyike, ahol a magyarországi németeket nem sújtotta az elűzetés tragédiája. Ennek köszönhetően sok minden megmaradt a helyi sváb „örökségből”. Pilisvörösvár mára egy olyan magyarországi németek lakta kisvárosnak számít, ahol a hagyományápolás és a szokások továbbadásának folyamatossága nincs veszélyben. Egy dolog azonban – ahogy ez országszerte is megfigyelhető – szinte teljesen eltűnt, ez pedig a népviselet mindennapos használata.

DuUTiwffTNC822sp8+La7Q_thumb_5be6

Manapság igen nehéz elképzelni, hogy valamikor csak a ruházat alapján, anélkül, hogy egy szó is elhangzott volna, nagyon sok mindent meg lehetett állapítani annak viselőjéről. Szinte minden információt „belevarrtak” a népviseletbe. Tulajdonosáról lehetett tudni, hogy helybéli vagy környékbeli-e, milyen nemzetiségű, házas, esetleg özvegy-e, milyen anyagi helyzetben van, illetve a hordott ruha alapján esetenként az illető foglalkozása sem maradt titokban.
Az utóbbi években sok népviseletet dokumentáló, néprajzi témájú könyv jelent meg a fiókok mélyéről újra előbukkanó, majd összegyűjtött számos archív fényképnek köszönhetően. A Fogarasy-Fetter Mihály által írt Pilisvörösvár története és néprajza c. monográfia 1994-ben jelent meg, melyet akkoriban szintén gazdagon illusztráltak archív képekkel.
A pilisvörösvári népviseletről eddig még nem készült kiadvány, ezért is nagy öröm, hogy a Zsámboki Szabolcs által írt könyv révén egy egész kötetet szenteltek a helyi viseletnek. Az egyes fotók mellett részletes leírását is megtalálhatjuk a különböző férfi, női és gyermek viseleteknek, a kisgyermekkoritól a halotti ruhákig. Ezt követően a kötet több mint 70 oldalán keresztül – sajnos bármiféle leírás nélkül – a településen gyűjtött archív fényképeket találunk. Az utolsó 43 oldalon pedig kétnyelvű címmel ellátott színes fotókat láthatunk, melyek a különböző népviseleti ruhadarabokat ábrázolják. A könyv végül a pilisvörösvári népviselet egy olyan részletes dokumentációját adja, mely nem csak a ruhadarabok leírásának köszönhetően, hanem az összegyűjtött archív képek révén is egy széles képet tár a témában az olvasó elé.

A könyvet mindazoknak ajánljuk, akik behatóbban érdeklődnek Pilisvörösvár és környékének népviselete iránt.

Zsámboki Szabolcs: Népviselet Pilisvörösváron
Pilisvörösvár : Pilisvörösvár Város Önkormányzata, 2019
228 o., ill.
Nyelv: magyar és német

Az ajánlóinkban szereplő könyvek megtalálhatók a Magyarországi Németek Könyvtára gyűjteményében. További információ: info@bibliothek.hu

Honlap: www.bibliothek.hu

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.