Zentrum.hu

Folytatjuk…a jövőben is

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

A Fejér megyei Német Önkormányzatok Szövetsége Egyesület
folytatja a munkát

Támogatások jönnek, támogatások mennek. Ez jellemezte a tavaszt és a nyár kezdetét minden hazai német önkormányzat és egyesület számára. De mi nem hagyjuk magunkat! Sajnos néhány program elmaradt, de sokan döntöttek úgy, hogy az év végére ütemezik át a programjaikat.

Mi is így döntöttünk Fejér megyében. Előttünk állt a második tájháztalálkozó, már a Bethlen Gábor Alapkezelő támogatása is a zsebünkben volt, amire végül mégsem számíthattunk. Azonban a szövetség, a területi német nemzetiségi önkormányzat és az Etyeki Német Nemzetiségi Önkormányzat egyetértett abban, hogy egy ilyen jó kezdeményezést támogat, hiszen fontos, hogy megmutassuk magunkat, kincseinket, ötleteinket egymásnak.

Meghoztuk a döntést, hogy milyen tárgyak kerüljenek a találkozó középpontjába, így minden tájház megkezdte a magyar és német nyelvű falvédők gyűjtését, keményítését, vasalását, a legszebbek kiválasztását. A motívumok között nem volt két egyforma. Az egyetlen szöveg, amely kétszer is előfordult, a házi áldás szövege volt, egyszer németül, egyszer magyarul. Az értékes régiségek az emberi élet pillanatait, a hétköznapi tevékenységeket különleges módon rövid, de tömör szövegeken keresztül mutatják meg.

A konferenciára őseink értékei mellett intézményeket és projekteket is meghívtunk. A tatai Német Nemzetiségi Múzeumot, a tarjáni német nemzetiségi tanösvény kezdeményezőit, illetve olyan projekteket, melyek a megye nemzetiségi tájházainak jó ötleteiről és gyakorlatairól tudósítanak. Délután a résztvevők arról is hallhattak előadást, hogyan kaphatja meg egy tájház az „Év tájháza” elismerést.

Schmidtmayer-Busa Mónika a tatai „Vendégségben a múzeumban” projektről mesélt, majd bemutatta a közösségnek azokat az új online filmeket, melyeket a járványhelyzet alatt készítettek a múzeum munkatársai.

Miskovics Mária és Izing-Árendás Katinka arról meséltek, hogyan jött létre a német nemzetiségi tanösvény Tarjánban. Érdekes volt meghallgatni azt, miért olyan fontos, hogy megismerjük saját településünk történetét, ha egy ilyen vállalkozásba fogunk.

A Móri Német Tájszótár létrejöttéről, a nehézségeiről és örömeiről Ivanics Lászlóné, a projekt egyik résztvevője adott tájékoztatást.

Az újbarki „Beszélgessünk németül!” kezdeményezést Meztgerné Speier Katalin, a német nemzetiségi önkormányzat elnöke, valamint Pats Krisztina, a projektgazda mutatták be. Arról is beszámoltak, hogy a lehetőség a jövőben tovább bővülhet.

Az ebédszünetet követően az előadások sorát a Bleyer Jakab Helytörténeti Gyűjtemény képviseletében Jaszmann Gabriella folytatta, aki a budaörsi „Heimatmuseum” útját mutatta be a kezdetektől egészen 2018-ig, az „Év tájháza” díj elnyeréséig. Mivel ezen a napon éppen Szentendréről érkezett, ahol a „Hagyományaink vendégségben” rendezvény zajlott, ehhez kapcsolódóan felhívta a résztvevők figyelmét arra is, hogy a Tájházszövetség várja a további tagokat soraiba.

Az Etyeki Német Egyesület elnöke ezt követően meglepetéssel szolgált, mely során érdekes előadást hallottunk a hímzett falvédőkről, majd ezt követően a felújított etyeki tájházat és az udvaron felépített kiállítási területet tekinthették meg a jelenlévők – jó beszélgetéseket és szakmai eszmecseréket folytatva mindeközben.

Újra sokat tanultunk, új barátságokat kötöttünk, új ötleteket gyűjthettünk a tájházainkban folyó munkához. Köszönjük a résztvevőknek és szervezőknek ezt a csodálatos és sikeres szakmai napot és várjuk a folytatást.

P.K.

Képgaléria >>>

Exit mobile version