Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettEthnographica et Folkloristica Carpathica 20. Formen, Orte und Diskurse

Ethnographica et Folkloristica Carpathica 20. Formen, Orte und Diskurse

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Aki a magyarországi németek identitását érintő kérdésekkel szeretne foglalkozni, vagy csak egyszerűen megismerné a népcsoport sajátosságait, érdeklődésének függvényében nemcsak történeti, nyelvészeti, hanem néprajzi kutatásokra is támaszkodhat. A kutatók legújabb eredményei gyakran konferenciákon kerülnek bemutatásra, melyek nyomán értékes konferenciakötetek kerülnek kiadásra.

Ethnographica et Folk 20

Ez a 2018-ban kiadott kiadvány is ezek közé sorolható. A Debreceni Egyetem Néprajzi Tanszékén 2013 októberében rendezték meg a Kulturelle, gesellschaftliche und wirtschaftliche Diversität der deutschen „Diaspora”-Gebiete des östlichen und mittleren Europa (Kelet- és Közép-Európa német „diaszpóra”-területeinek kulturális, társadalmi és gazdasági sokszínűsége) című nemzetközi konferenciát, mely az egyetem néprajzi tanszékének, a Magyar Tudományos Akadémia által támogatott Néprajzi Kutatócsoportjának és a freiburgi Institut für Volkskunde der Deutschen des östlichen Europa (Kelet-európai Németek Néprajzi Intézete) együttműködésének köszönhetően, annak mintegy „részeredményként” valósult meg. A kötet a Debreceni Egyetem kutatói, Dr. Marinka Melinda és Dr. Keményfi Róbert szerkesztésében jelent meg, nemcsak a konferencián elhangzott, válogatott előadásokat, hanem további, annak témájához szorosan kapcsolódó aktuális kutatási eredmények mentén létrejött tanulmányokat is tartalmaz.

A könyvben szereplő tizenhárom tanulmány közül szinte mindegyik magyarországi német tematikát dolgoz fel, a néprajzkutatás legkülönfélébb területeit érintve. Az első tanulmányt Ethnografie der Ungarndeutschen: Kronprinzenwerk und Jakob Bleyers Minderheitenvolkskunde (mit einem Schwerpunkt auf der musikalischen Kultur) /A magyarországi németek etnográfiája: Kronprinzenwerk és Bleyer Jakab kisebbségi néprajza (a zenei kultúrával a középpontban)/ címmel Dr. Michael Prosser-Schell professzor, az IVDE tudományos munkatársa írta. A szakértő a magyarországi németekkel kapcsolatos kutatásokat az Osztrák-Magyar Monarchia kései korszakától indulva a Bleyer Jakab alatti és azt követő időszakot egészen napjainkig kitekintve vizsgálta. Az identitás problematikáját a Resignation und Identitätsdiskurs: Ungarndeutsche Vertriebene und die Heimkehr (Rezignáltság és az identitás kérdései: magyarországi német elűzöttek és a hazatérés) című munkájában Sebastian Sparwasser járja körül. Schell Csilla Zur Wahl der Sprache in Privatbriefen von Heimatvertriebenen aus dem Ofner Bergland (A Budai hegyvidékről származó hazájukból elűzöttek nyelvválasztása a magánlevelezéseik során) című értekezése nemcsak az etnográfia iránt érdeklődők, hanem a nyelvészek számára is igen hasznos lehet. A kutatások sokszínűségét a kötet további tanulmányai is jól tükrözik.

Az ún. Heimatbuch-ok témakörével Marinka Melinda, az étkezési szokások és az ezekkel kapcsolatos etnográfiai ábrázolások sztereotípiáival Csíki Tamás, a német-magyar települési testvérkapcsolatok jellegzetességeivel Hans-Werner Retterath révén ismerkedhetünk meg. Kuti Klára néprajzi szemszögből elemzi a tatai Német Nemzetiségi Múzeum állandó kiállításának múzeumi anyagát. A tudományos írások színes palettáját végül Hajnal Anett magyarosításról szóló esettanulmánya zárja, melyben három óbudai magyarországi német családot vesz példaként.

A konferenciakötetet mindazoknak ajánljuk, akik a magyarországi németekkel kapcsolatos néprajzi kutatásokat több aspektusból is szeretnék megismerni.

Marinka Melinda – Keményfi Róbert (szerk.): Ethnographica et Folkloristica Carpathica 20. Formen, Orte und Diskurse. Vielfalt und Diversität der kulturellen Phänomene der Deutschen im mittleren Europa
(Ethnographica et Folkloristica Carpathica 20. Formák, helyszínek, diskurzusok. Közép-Európa németségének kulturális jelenségei a sokszínűség és diverzitás tükrében)
Debrecen : MTA-DE Néprajzi Kutatócsoport, 2018.
216. o., ill.
Nyelv: német

Az ajánlóinkban szereplő könyvek (amennyiben nincs más feltüntetve kizárólag kikölcsönzés céljából) megtalálhatók a Magyarországi Németek Könyvtára gyűjteményében.
További információ: info@bibliothek.hu
Honlap: www.bibliothek.hu

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.