Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeFőhír„A múlt nem halott. Még csak el sem múlt.”

„A múlt nem halott. Még csak el sem múlt.”

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Hogyan lehet általában a nemzetiszocialista múlthoz viszonyulni? Hogyan értelmezték és értelmezik manapság ezt a korszakot a nyilvánosságban és családi szinteken Németországban? Ezen témák feldolgozása a magyarországi németek tekintetében is igen fontos, hiszen a második világháború előtt, alatt és után – elég csak a népcsoport kollektív büntetésére gondolnunk – gyakorlatilag a népcsoport minden tagja valamilyen szinten és tekintetben érintett volt.

20210929_181418

A témában még sok minden feldolgozásra és kutatásra vár, ennek sikerességéhez a nyílt diskurzus pedig kiemelten fontos, jegyezte meg Ambach Mónika, a Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár (Zentrum) igazgatónője az est felvezetőjében, a Zentrum-Programme im HdU szeptember 29-ei rendezvényén, mely a budapesti Goethe Intézettel együttműködve valósult meg. Az igazgatónő köszöntötte Prof. Dr. Dorothee Wierling történészt, aki az est során egy izgalmas előadás keretében arról mesélt a közönségnek, hogy hogyan viszonyultak, illetve viszonyulnak napjainkig a németek a nemzetiszocialista múltjukhoz, a háborúhoz és a holokauszthoz.

IMGP1413

A professzornő a bochumi Ruhr-Egyetemen folytatott tanulmányait, illetve a doktori cím megszerzését követően 2000-ben habilitált a Potsdami Egyetemen, disszertációja az NDK háború utáni első generációjáról szólt. Ezt követően több kutatóintézetnél dolgozott, és németországi, illetve külföldi egyetemeken is oktatott. Kutatásai során a fő hangsúlyt a XX. századi szociális történelem, a mentalitástörténet, az oral history, valamint a társadalmi nemek és generációk történetének kutatására helyezte.

Az előadás – „Vergangenheitsbewältigung”. Deutsche Geschichte und Geschichten nach 1945 – A múlt feldolgozása. Német történelem és történetek 1945 utánról – címére utalva a történész kiemelte, hogy már az 1980-as évekből származó német Vergangenheitsbewältigung (múlt feldolgozása) szókapcsolat is problémás. A német szó ugyanis itt olyan értelmet kap, mintha a történelmi bűn beismerésével, a múltbéli áldozatok elismerésével mintegy meghaladva a múltat a bűnöket semlegesíteni, jóvá lehetne tenni. Ezt követően azt taglalta, hogy az előadás 1990-ig bezárólag a Német Szövetségi Köztársaság nyugatnémet polgárairól szól elsősorban és csak részben tér ki az NDK polgárainak helyzetére. Az előadás alapja három előfeltétel: Először is történelemről, nem múltról beszélt. Történelem alatt itt az összefüggések létrehozását, az értelmezéseket értette, múlton pedig a történtek egymásután következő tényszerű megtörténtét. Másodszor a történelem elbeszélésének személyes szintjeit kívánta feltárni, nem a történelemkönyvekben található, absztrakt és hivatalos állami szinteket. Harmadszor pedig három különböző történelmi fázisban három generációt különített el.

IMGP1435

Az első fázisban a hitleri diktatúra kortanúinak generációjáról, az ún. élménygenerációról beszélt, hogy hogyan értelmezték azok tagjai később, 1945 és 1960 között a múltat. Itt Wierling kiemelte, hogy az 1950-es években bizonyos érzelmi elhidegülés, az együttérzés hiánya volt tapasztalható a németek részéről az egykori keleti területekről érkező német menekültekkel, a kelet-európaiakkal és az európai zsidókkal szemben. A legtöbben a diktatúra áldozataiként, az akkori események során sodródó emberekként értelmezték önmagukat, miközben a lakosság mintegy 20 százaléka a náci párt tagja volt. Sok olyan egyszerű Wehrmacht-katona, mint az előadó édesapja is, úgy beszélt a háborúról, mint egy egyszerű utazásról Lengyelországba, Franciaországba vagy a Szovjetunióba, miközben a háború árnyoldalairól sem hallgattak, melyet pusztán értelmetlen öldöklésként és halálként értelmeztek.

A második történelmi fázis során, az 1960-as évektől 1989-ig, sok minden megváltozott. Az 1961-es Eichmann-per és a három évre rá következő Auschwitz- perek során megkezdődött az ipari méretű tömegmészárlások jogi feldolgozása, illetve történelmi feltárása. Ennek során a kortanúk generációja – tehát a háború utáni generációk szülei – közül a legtöbben már mint elkövetők, a dolgokról tudók, illetve mint az eseményekkel sodródók is gyanú alá estek bűnösségüket illetően, taglalta Wierling. A háborús gyermekek generációja, akik közé a történész is tartozik, a szülők esetleges náci múltját tekintve kritikával kezdett élni. Ez a generáció a bűnösség nyílt vállalásával, az áldozatokra való emlékezéssel az 1980-as évekre a nyugatnémeteket a „bűnösség vállalásának világbajnokaivá” változtatta.

20210929_182511

A harmadik történelmi fázis Németország újraegyesülésével kezdődött, amikor az időközben idősebb nyugatnémet háborús gyermekek a keletnémetektől a náci múltban elkövetett bűnök azonnali felvállalását várták el, anélkül hogy teljesen felismerték volna bennük a sztálinizmus áldozatait. Emellett sok nyugatnémetben feltört egy egyfajta traumatizált háborús gyermekekként való önértelmezés is. A professzornő kifejtette véleményét az 1970-es évektől született magukat „háborús unokáknak” nevező generáció kapcsán is. Ebben Wierling a sokuknál oly gyakran a nagyszülők esetében átélt traumák vélt genetikai átöröklődésére utalt.

A professzornő előadását Christa Wolf Visszaperelt emlékezet című regényében olvasható William Faulknertől származó mottóval zárta: „A múlt nem halott. Még csak el sem múlt.”

Frei Nándor

Fotók: Grund Lajos

***

Az esemény a Zentrum-Programme im HdU sorozat keretében valósult meg.

Szervező:

  • Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár (Zentrum)

Támogatók:

  • Goethe Intézet Budapest
  • A Miniszterelnökségen keresztül a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. – NKUL-KP-1-2021/1-001912
  • Magyarországi Németek Országos
    Önkormányzata

szponzorok_2021 másolat 4

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.