Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
30 évvel ezelőtt, 1992. február 6-án a Németországi Szövetségi Köztársaság – Helmut Kohl kancellár és Hans-Dietrich Genscher külügyminiszter – és az akkori Magyar Köztársaság kormányának képviselői – Antall József miniszterelnök és Mádl Ferenc tárca nélküli miniszter – Budapesten aláírták a baráti együttműködésről és európai partnerségről szóló szerződést. Ezzel mindkét állam elkötelezte magát amellett, hogy a „különleges kapcsolatoknak megfelelő szoros baráti együttműködésre törekszenek”.
A szerződés a mai napig a két ország közötti kétoldalú kapcsolatok alapját képezi. A három évtized eredményeinek és sikereinek, valamint a barátság megünneplésére a Mathias Corvinus Collegium Magyar-Német Intézete az Európai Együttműködésért és a Konrad Adenauer Alapítvány február 14-én jubileumi ünnepséget szervezett a Magyar Nemzeti Múzeumban.
Az eseményen ünnepi beszédet mondott dr. Matthias Rößler, Szászország tartományi parlamentelnöke és dr. Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter, valamint a Polgári Magyarországért Alapítvány kuratóriumi tagja. A gazdasági és politikai aspektusok mellett mindkét szónok kitért a kulturális a kapcsolatok fontosságára is, így természetesen a német nemzetiség szintén megemlítésre került. Dr. Gulyás Gergely kiemelte, hogy a nem német anyanyelvű uniós országok közül egyedül Magyarországon lehet az óvodától az egyetemig németül tanulni. Dr. Rößler pedig kiemelte a németség több évszázados múltját Magyarországon, illetve méltatta mindazok a munkáját, akik tevékenységükkel a német nemzetiségi identitás erősítését szolgálják.
Az ünnepségen a Virtuózok kamaraegyüttes magyar és német klasszikus szerzőktől játszott darabokat, a hivatalos programot követő fogadáson pedig a pilisvörösvári Bergländer Buam adott német és sváb zenei ízelítőt.
Ambach Mónika