Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Az első német családok 300 éve telepedtek le Himesházán, akiknek többsége a Fuldai Apátság területéről érkezett. A német telepesek sok erővel, szorgalommal és kitartással hoztak létre új hazát, otthont és alakítottak közösséget, melyet három évszázadon át fenntartottak. A német telepesek leszármazottjai március 27-én ünnepelték Himesházán a Falualapítók ünnepét.
A kétnyelvű szentmise után megemlékeztek az első betelepülőkről, akik a német nyelvet és kultúrát, hitüket és hagyományaikat hagyták örökségül. Tiszteletükre emlékművet állítanak, melynek alapkövét ünnepélyes keretek között helyezték el a szentmise után. Az ünnepségen részt vett Ritter Imre, a magyarországi németek országgyűlési képviselője, Rasdorf testvérközség delegációja, valamint a németországi Stifulder Baráti Kör küldöttsége.
Délután a kultúrházban folytatódott az ünnepi műsor. Dr. Erb Maria, az ELTE Germanisztikai Intézetének docense igen tartalmas előadást tartott a betelepítés történelmi és gazdasági hátteréről, valamint a Stifoller-falvak helyi nyelvjárásainak fejlődéséről.
A Fißje, Fißje, tapp, tapp, tapp… Gyermek mondókák Himesházáról című gyűjteményt Krammné Mezei Anikó, a német önkormányzat elnöke mutatta be, néhány mondókát pedig a falu kis óvodásai adtak elő. A Himesházi Gyermektánccsoport és az általános iskola ifjú harmonikásai is nagy tapsot kaptak a közönségtől.
Az ünnepség zárásaként a Himesháza – Kincseink című kétnyelvű fotóalbumot mutatta be Acélné Göndöcs Szilvia, a Népek Barátsága Egyesület elnöke. Az Acél István és Acélné Göndöcs Szilvia fotóiból összeállított album képes összefoglalója azoknak a kincseknek, amelyeket a falu közössége szeretne megőrizni és átadni a jövő nemzedékeinek.