Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettFalualapítók ünnepe

Falualapítók ünnepe

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Az első német családok 300 éve telepedtek le Himesházán, akiknek többsége a Fuldai Apátság területéről érkezett. A német telepesek sok erővel, szorgalommal és kitartással hoztak létre új hazát, otthont és alakítottak közösséget, melyet három évszázadon át fenntartottak. A német telepesek leszármazottjai március 27-én ünnepelték Himesházán a Falualapítók ünnepét.

A kétnyelvű szentmise után megemlékeztek az első betelepülőkről, akik a német nyelvet és kultúrát, hitüket és hagyományaikat hagyták örökségül. Tiszteletükre emlékművet állítanak, melynek alapkövét ünnepélyes keretek között helyezték el a szentmise után. Az ünnepségen részt vett Ritter Imre, a magyarországi németek országgyűlési képviselője, Rasdorf testvérközség delegációja, valamint a németországi Stifulder Baráti Kör küldöttsége.

Délután a kultúrházban folytatódott az ünnepi műsor. Dr. Erb Maria, az ELTE Germanisztikai Intézetének docense igen tartalmas előadást tartott a betelepítés történelmi és gazdasági hátteréről, valamint a Stifoller-falvak helyi nyelvjárásainak fejlődéséről.

A Fißje, Fißje, tapp, tapp, tapp… Gyermek mondókák Himesházáról című gyűjteményt Krammné Mezei Anikó, a német önkormányzat elnöke mutatta be, néhány mondókát pedig a falu kis óvodásai adtak elő. A Himesházi Gyermektánccsoport és az általános iskola ifjú harmonikásai is nagy tapsot kaptak a közönségtől.

Az ünnepség zárásaként a Himesháza – Kincseink című kétnyelvű fotóalbumot mutatta be Acélné Göndöcs Szilvia, a Népek Barátsága Egyesület elnöke. Az Acél István és Acélné Göndöcs Szilvia fotóiból összeállított album képes összefoglalója azoknak a kincseknek, amelyeket a falu közössége szeretne megőrizni és átadni a jövő nemzedékeinek.

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.