Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Április 24-én Szent György napját ünnepeljük, melyet a tavasz tényleges kezdetének is tartanak. Annak idején ezen a napon hajtották ki először a legelőre a jószágokat.
〰〰〰〰〰
Tudta Ön?
Április 25-én tartják a gabonaszentelést. Azt mondják, ha Szent Márk napján a pacsirta, fürj vagy béka szól a búzából, az jó termést ígér.
Az áprilisi időjárásról pedig úgy tartják: Csapadékos április és hűvös május bő termést és szénát hoz.
〰〰〰〰〰
Május elsejének előestje: Walpurgis-éj
Májusban az emberiség már ősidők óta a tavasz végleges győzelmét ünnepli a tél felett. A népi hiedelem szerint a boszorkányok a május elsejét megelőző éjjelen még egyszer minden erejüket bevetik.
A magyarországi németek is számos gonoszűző eszközt alkalmaztak ezen az éjjelen. Dél-Magyarország egyes településein a húsvéti tűzszentelésből maradt hamuval három keresztet rajzoltak a bejárati ajtókra, hogy a boszorkányok ne rontsák meg se az embereket, se az állatokat. Sok helyütt április utolsó estéjén két seprűt keresztben állítottak az ajtó elé, zöld fűzfa- és bodzaágakat helyeztek el minden kulcslyukban, repedésben valamint az ablakokra – elsősorban az istálló ablakaira -, hogy megakadályozzák a gonosz szellemek behatolását.
Ezen az éjszakán a durva tréfálkozás sem volt tilos. A legények például éjszaka leakasztották a házak kapuit, ajtajait, illetve tárgyakat elcsentek el és felhúzták a tetőre.
Mindmáig igen elterjedt a háztájék díszítése zöld ággal -, vagy akár egy díszes májusfával. A zöld ágaknak egészség- és szerencsehozó hatást tulajdonítottak, míg az éjszaka során felállított májusfa elsősorban a szerelem jelképe. Ezért mindenekelőtt a szeretett lány kertjében állítják fel, de sok helyen a falu különösen nagy becsben álló személyiségei is kapnak egy-egy feldíszített fát.