Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Már első pillantásra is szembetűnő a németek kiemelkedő szerepe Pécs történetében. Egy, a város német örökségének e történelmi jelentőségét szemléltető oszlopdiagram azonban egy másik nyilvánvaló tényt is feltár: a város német anyanyelvű lakosságának aránya a 20. század eleje óta erőteljesen csökken. Ennek fényében az olyan események, mint a pécsi Koch Valéria Iskolaközpont területén 2022. március 30-án megtartott tanösvényátadó ünnepség, még különlegesebbnek számítanak.
Az említett új tematikus út létrehozásával mindenekelőtt a magyarországi német örökség iránti tudat megőrzése volt a cél. A tanösvény négy információs tábláján, amelyek tartalma az intézmény történelemtanárai és tanulói közös munkája révén jött létre, a pécsi német élet és tevékenység négy témaköre tárul fel: a történelem és az oktatás, a város településszerkezete és földrajzi nevei, a művészet és kultúra, valamint a gazdaság. A német és magyar nyelvű szövegek, a képek és a Pécsett élő német anyanyelvű lakosság arányának időbeli alakulását bemutató oszlopdiagram e négy fő kérdéskört szemléltetik.
Számos érdeklődő vett részt a még enyhe tavaszi időjárással megáldott hivatalos tanösvényátadáson: elsősorban a Koch Valéria Iskolaközpont tanulói, pedagógusai és az iskola vezetősége érkezett a rendezvényre, de a magyarországi német közösség további jeles képviselői is a vendégek között voltak, így többek között Englenderné Hock Ibolya, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke és dr. Gerner Zsuzsanna, a Német Szövetségi Köztársaság tiszteletbeli konzulja.
A nagyjából egyórás ünnepségen tanulók által hangszereken és dalban előadott magyarországi német dallamok, valamint az egyes táblákon megjelenített tartalmakat összefoglaló rövid előadások kiegyensúlyozott ötvözete hangzott el. A rendezvényt Amreinné Pesti Ágnes, a Koch Valéria Iskolaközpont igazgatója nyitotta meg, aki köszönetet mondott a projektben részt vevőknek, és kiemelte a Német Nagykövetség anyagi támogatását. Az igazgatónő hangsúlyozta, a projekt célja a jelen és a múlt összekapcsolása, valamint a német nyelvhez való érzelmi kötődés erősítése. Nem véletlen tehát, hogy a rendezvényt a Wunderbar elnevezésű német nyelvi fesztiválhétre időzítették, amely a rendezvénnyel egyidőben zajlott Magyarország-szerte.
A látogatók mind a tematikus utat, mind az átadóünnepséget dicsérték. Englenderné Hock Ibolya büszkeségének adott hangot, és rámutatott: a tanösvény a tartalmát tekintve jól illeszkedik a már létező többi magyarországi német tematikus úthoz, bár ez az új létesítmény a maga nemében különleges, mivel iskolai projekt keretében, nem pedig települési kezdeményezésre jött létre.
A projekt iskolai jellege a jövőben is fontos marad, a tanösvény egyes tábláin ugyanis QR-kódok találhatók, amelyeket a tanulók jövőbeni projektmunkák során további tartalmakkal töltenek majd meg. Ezzel pedig a tematikus út nemcsak a múltat és a jelent köti össze, hanem azokat a jövővel is.
A projekt a Német Nagykövetség Budapest támogatásával valósult meg.
Forrás: MNOÖ