Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettNyelvi fejlesztés német népismereti témák segítségével, hasznos tapasztalatcsere

Nyelvi fejlesztés német népismereti témák segítségével, hasznos tapasztalatcsere

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Szakmai műhelymunka
német nemzetiségi önkormányzatok által fenntartott
intézmények vezetői, fenntartói és pedagógusai számára
a nyugati régióban

Két nap, két helyszín, 6 előadó, 11 óvónő, 10 tanár, 18 intézményvezető és fenntartó, összesen 20 településről. Ez lehetne a 2022. március 23-24-én, az UMZ által szervezett szakmai nap rövid statisztikája. A Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ megalapításakor azt a célt tűzte ki, hogy a német nemzetiségi önkormányzatok által fenntartott intézmények és fenntartóik számára szakmai kérdésekben segítséget nyújtson. Ez a rendezvény része volt az évente megtartott roadshow-nak, melyet a fenntartók és az intézmények is nagyra tartanak.

A városlődi Iglauer-Park adott otthont az óvodai szekció találkozójának, ahol Karsainé Gasser Mária, Bódiné Palyóv Edit és Lovász Klaudia Magyarországi német kincsesláda „jó gyakorlat” a nyelv és a nemzetiségi kultúra közvetítésében, valamint A mesék és a képeskönyvek szerepe a nyelvi nevelésben címmel tartottak workshopot.

Az óvónők a kisgyermekkori nyelvközvetítésre koncentrálva egy Kett üdvözlő körrel kezdtek, ami egy valláspedagógiai módszer elemeinek adaptációja. A mindennapokból gyűjtöttek és osztottak meg gyakorlati ötleteket a magyarországi német tartalmak közvetítéséhez. Az előadók bemutattak néhány digitális felületet, projekt ötletet és az intézményi kereteken túlmutató lehetőségeket, mint például a TrachtTag, Stimmen wir an! vagy múzeumpedagógiai foglalkozásokat. Természetesen a kisgyermekkori nevelés fontos szempontjai is szóba kerültek: ilyen a közvetett kulturális nevelés és az élő hagyományok megismerése. A szakmai program második részének középpontjában az életkornak megfelelő irodalmi szövegek, mesék álltak.

Az iskolai szekció a Soproni Német Nemzetiségi Általános Iskolában vendégeskedett. Weigert József, a módszertani központ vezetője és Waldmann-né Baudentisztl Éva, megfelelési tanácsadó voltak az előadók. Waldmann-né Baudentisztl Éva digitális eszközöket és módszereket mutatott be, amelyeket az online oktatást követően a tanteremben is lehet alkalmazni. Weigert József drámapedagógiai gyakorlatokkal ösztönözte játékra a kollégákat. Mindkét előadó német nemzetiségi témákon keresztül törekedett a nyelvi fejlesztésre. Az előadások célja az volt, hogy a pedagógusok ötletekkel, módszerekkel és tevékenységekkel gazdagodjanak, amelyek a tanulók játékos nyelvelsajátítását teszik lehetővé.

Az intézményvezetők és a fenntartók mindkét helyszínen Dr. Dávid Gabriella megfelelési tanácsadótól kaphattak ízelítőt a munkajog aktuális kérdéseiből. Az alábbi témákat érintették: a pedagógus munkakörök betöltéséhez szükséges végzettségek, a pedagógusok előmeneteli rendszere szerinti besorolás szabályai, pótlékok és a túlórák elszámolása. Konkrét példákat és gyakorlati kérdéseket dolgoztak fel hasznos válaszokkal és praktikus tapasztalatokkal. Waldmann-né Baudentisztl Éva a fenntartói értékelés elkészítésében nyújtott segítséget a résztvevőknek. Az előadások alapját a kormányhivatali és államkincstári ellenőrzések tapasztalatai képezték. A résztvevők feltehették kérdéseiket és átbeszélhették a helyi problémákat is.

A program májusban és októberben a két másik (déli, és közép-magyarországi) régióban folytatódik. A résztvevők visszajelzései alapján az ilyen és hasonló továbbképzések hasznosak és fontosak pedagógusok, intézményvezetők és fenntartók számára egyaránt. A módszertani központ munkatársai, az előadók, tapasztalt és gyakorló pedagógusok és szakértők törekszenek a magyarországi német nevelés- és oktatásügy hathatós támogatására.

A rendezvényt a Német Szövetségi Belügyminisztérium támogatta.

Szöveg és fotók: Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.