Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettA magyarországi német közösség két tagja részesült idén Pro Cultura Minoritatum Hungariae...

A magyarországi német közösség két tagja részesült idén Pro Cultura Minoritatum Hungariae díjban

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Tizenhárom személy, illetve szervezet részesült idén Pro Cultura Minoritatum Hungariae díjban. A magyarországi nemzetiségek kultúrájáért végzett tevékenységek szakmai elismeréseit május 20-án Budapesten adták át.  Beszédet mondott és a díjakat átadta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, nemzetiségekért is felelős tárca nélküli miniszter. A rendezvényen részt vett Christo Polendakov bolgár nagykövet, Efthymios Pantzopoulos görög nagykövet, Marjan Cencen szlovén nagykövet, Mladen Andrlić horvát nagykövet, Ritter Imre német nemzetiségi országgyűlési képviselő, a Magyarországi Nemzetiségek Bizottsága elnöke, Kozma Ákos, az Alapvető Jogok Biztosa, Latorcai Csaba, az Emberi Erőforrások Minisztériuma közigazgatási államtitkára, Fürjes Zoltán, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára, Langerné Victor Katalin, a Belügyminisztérium társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára, dr. Szalayné dr. Sándor Erzsébet, a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó biztoshelyettes, valamint az Országgyűlés nemzetiségi szószólói és az országos nemzetiségi önkormányzatok elnökei. A díjátadón kulturális műsort adtak a nemzetiségek képviselői.

Díjat vehetett át a pécsi székhelyű Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Köre, az egyesületet a magyarországi németség múltjának, a Gulág–GUPVI-lágerekbe elhurcoltak történetének feltárásáért, emlékük megőrzéséért végzett három évtizedes munkájáért tüntettek ki. A jelenleg 136 főt számláló, pécsi székhelyű egyesület olyan szervezet, mely tevékenységével igyekszik folyamatosan hozzájárulni a pluralista demokratikus társadalom kialakításához azzal, hogy törekszik megismertetni és elfogadtatni a nemzetiségieket. Bátorítja azok közügyben való részvételét. Tudományos előadássorozataival pedig a kölcsönös megismerésre, toleranciára, a más kultúra értékeire, megbecsülésére hívja fel a figyelmet. Rendezvényei mindig nyitottak, meghívást kap rá a többségi nemzet és a többi nemzetiség is. Fórummal, véleménynyilvánítással a kisebbségi jogok érvényesülését és egyéb programjaikkal a jogokkal való élni tudást kívánják elősegíteni. A díjat Matkovits-Kretz Eleonóra elnök vette át, aki a díjjal kapcsolatban a következő gondolatokat osztotta meg az MNOÖ hírlevelének szerkesztőjével:

Hogyan élte meg Ön elnökként, valamint a tagság, hogy idén a Német Kör vehette át a Pro Cultura Minoritatum Hungariae díjat?

Nagy öröm, megtiszteltetés ez az elismerés, hiszen a 2005-ben alapított Pro Cultura Minoritatum Hungariae díj 2019-ben a miniszterelnök általános helyettesének szakmai elismerései közé került. A kitüntetés olyan személynek vagy szervezetnek adományozható, aki vagy amely a Magyarországon élő nemzetiségek körében az anyanyelvű kulturális örökség megtartásáért, fejlesztéséért és a nemzetiségi közművelődés és kultúra területén végzett kimagasló tevékenységével hozzájárult a Kárpát-medence népeinek együttéléséhez. Egyesületünk alapító okiratában éppen ezek a fenti célkitűzések fogalmazódnak meg, amellett, hogy a magyarországi németség hiteles történetének megismertetése kiemelt célunk. Igazán motiváló erő a további munkánkat tekintve, a jövőre nézve, hogy mások szerint is láthatóan, jól és eredményesen dolgoztunk az általunk megfogalmazott célok érdekében. Tevékenységünk – büszkén mondhatom – rendkívül szerteágazó: magyar-német kétnyelvű oktatási központ létrejöttéért való munka, a majd’ ötven évig elhallgatott „málenkij robot” kutatása, a túlélőkkel való kapcsolattartás, kiállítások, konferenciák, fórumok, kiadványok, filmek, kegyeleti és kutatóutak fémjelzik az e téren kifejtett tevékenységünket. Örökségklub, harmonikafesztivál, nemzetiségi napok, bel- és külföldi kapcsolatok építése, különös tekintettel a határon túli magyar és német nemzetiségűekre, vetélkedők, kutatási projektek a fiatalabb generációk bevonása céljából és még sokáig sorolhatnánk, hogy egyesületünk tagjai milyen széles területen tevékenykedtek eredményesen, és mindezt önkéntesen. Ezúton is köszönetet mondunk a Német Kör minden tagjának, minden támogatójának és együttműködő partnerének, hogy ezen az úton velünk tartottak. Szól ez az elismerés nekik is, és a szovjet lágerekbe „málenkij robotra” hurcoltak emlékének.

Mi motiválja Önöket abban, hogy immáron három évtizede végzik tevékenységüket?

Ez a díj is nagy motiváló erő, mint ahogy az volt a korábban az egyesületünk több tisztségviselőjének, illetve tagjának a személyre szóló szakmai kitüntetése is. Tagjaink között vannak például Magyar Arany Érdemkereszttel, Magyar Érdemrend Lovagkeresztje polgári tagozata, Magyar Érdemrend Lovagkeresztje és más rangos elismerésben részesült barátaink. A mostani díjnak különösen és kiemelten az a motiváló ereje, hogy ezzel az egész közösséget, az egész egyesület munkáját ismerték el. De természetesen nem a díjak járnak a fejünkben a munkánk során, nem ez a célunk. A szívügyünk megismertetni és elfogadtatni a nemzetiségieket, bátorítani azok közügyekben való részvételét (például nemzetiségi önkormányzati választásokra felkészítő sorozattal, figyelemfelkeltő kampánnyal), a kölcsönös megismerésre, toleranciára, a más kultúra értékeire, megbecsülésére felhívni a figyelmet. Rendezvényeink mindig nyitottak, meghívást kap rá a többségi nemzet és a többi nemzetiség is. Programjainkkal a nemzeti kisebbségi jogok érvényesülését, a jogokkal való élni tudást kívánjuk elősegíteni. Kiemelt helyen szerepel az emlékezetkultúra, a kollektív emlékezet életben tartása, nemzetiségünk, felmenőink történelmét és történeteit megismertetni a fiatal generációval, azt megőrizni az utókornak. Motiváló erő a sok pozitív visszajelzés a rendezvényeinkről, a hála és a köszönet a „málenkj robotra” hurcoltak családtagjaitól, a sok baráti beszélgetés, utazás, koncert, klubdélután és egyéb programok is.

Mely eseményeken találkozhat Önökkel idén az érdeklődő közönség?

Szeretnénk a Covid miatt elakadt klubfoglalkozásainkat (könyv-, film-, örökség-, társalgási klub) folytatni. Ezen kívül pedig indítunk egy diákokat célzó kutatói programot „Tudj meg minél többet a német nemzetiség történelméről” címmel. Októberben egy „A közös múlt kutatása határok nélkül” címet viselő program keretében Erdélyben, határon túli partnerszervezeteinkkel közös konferenciát szervezünk. Jelenleg folyamatban van egy tartalmas fotóalbum készíttetése az egyesületünk elmúlt 30 évéről, valamint „A németség közös múltja a Kárpát-medencében” DVD-sorozat is: I. rész – Találkozó a szatmári svábokkal, címmel. Vezetőségünk tagjai részéről folyamatos az előadások tartása felkérésre hazai és külföldi rendezvényeken.

Díjat vehetett át dr. Somogyi László (*1950) orvos, aki magánszemélyként szenvedélyesen ápolja a svábság szellemi és kulturális hagyatékát. Dr. Somogyi László évtizedek óta tevékenyen részt vállal a magyarországi németek kultúrájának ápolásában és átörökítésében. A Baranya megyei Kisjakabfalva településről származik, s bár Pécsett él és dolgozik, a szülőfalujához számos szállal kötődik. 2001-ben visszavásárolta dédszülei házát, az ún. Konrád Házat és önerőből, saját anyagi forrásait használva csodálatos sváb portát hozott létre, amelyet ma múzeumként működtet: diákcsoportokat fogadnak, múzeumpedagógiai foglalkozásoknak biztosítanak helyszínt.
„Nemigen találkoztam még ennél önzetlenebb munkássággal népcsoportunk értékeinek megőrzését illetően. A Koch Valéria Iskolaközpont alapítótagjaként és korábbi igazgatójaként feltétlenül szeretném dr. Somogyi László érdemei közé sorolni azt, hogy szülőként tevékenyen részt vett az iskolaközpont alapításában és 12 éven keresztül támogatta azt” – írta a díjazottról felterjesztésében Englenderné Hock Ibolya MNOÖ-elnök.

Hogyan élte meg, hogy átvehette a Pro Cultura Minoritatum Hungariae díjat?

Nagy örömmel és jóérzéssel töltött el annak felismerése, hogy a magyar állam, a magyar nemzet a kisebbségi népcsoportokat teljes értékű, államalkotó honfitársuknak tekinti. Tulajdonképpen ezer év után is megvalósulhatnak Szent István államalapító királyunk fiához, Szent Imréhez írt intelmei a vendégek befogadásának nemzetet erősítő, felemelő hatásáról. Megítélésem szerint Magyarország egyediségéhez, változatosságához, ellenállóképességének fenntartásához jelentős mértékben járul hozzá nemzetiségi sokszínűségünk. A magyar állam 2005 óta a nemzetiségi népcsoportok értékteremtő munkáját elismerésben részesíti. A Pro Cultura Minoritatum Hungariae díj odaítélése számomra azt jelenti, hogy sváb őseim értékteremtő munkájának, a Konrád Ház parasztgazdaságának, valamint az itt élt ősök magas szintű önellátásának bemutatása értéket, mintát jelenthet nemzetünk számára. Példa lehet a jövő generációjának, hogy falusi körülmények között, összefogással, szorgalommal, önellátással és találékonysággal, külső segítség nélkül is micsoda értékek hozhatók létre.

Hogyan jött a Konrád Ház visszavásárlásának ötlete?

Orvosi pályafutásom során számos tanulmányúton és rendezvényen vettem részt szerte a világban. Eközben született meg bennem a felismerés, hogy szülőfalum, Kisjakabfalva olyan kultúrtörténeti értékekkel rendelkezik, amelyek esetleg szélesebb körű látogatói érdeklődésre tarthatnak számot. Anyai sváb dédapám, Konrád János módos parasztbirtoka a lakóépülettel és a gazdasági épületegyüttessel már részben paraszti-polgári díszítő elemeket hordozott magán. Gazdagon díszített épülethomlokzat, festett falak, a szépszobában mennyezeti Szentháromság szekkó, eredeti berendezési tárgyak, bútorok – úgy ítéltük meg, hogy ezek szélesebb körű érdeklődésre tarthatnak számot. 2001-ben vásároltuk vissza az ősi családi birtokot, hat évig tartottak a helyreállítási munkálatok. A Konrád Ház 2007 óta látogatható tájház-múzeum.

Évente hány vendéget vagy csoportot fogad a Konrád Ház?

Ez év augusztusában a tájház-múzeum nyitásának tizenötödik évfordulóját ünnepeljük.
Teljesen változó létszámú és változó életkorú látogatókat fogadunk. Az általános iskolák látogatócsoportjai általában német tagozatos osztályok. Gyakran külföldi cserediákokkal jönnek látogatóba. Újabban nagycsoportos óvodás csoportok is szívesen töltenek el néhány órát a múzeumban és annak tágas udvarán. A turisták és a Villányba látogatók szervezett formában csoportosan jelentkeznek az idegenvezetésre. Szívesen látjuk a külföldről érkező sváb kötődésű érdeklődőket is. A leggyakoribb látogatóink a német nemzetiségi önkormányzatok szervezésében érkezők. Pontos látogatói létszámot nehéz megadni, mert gyakran érkeznek szép számmal barátok és tiszteletbeli vendégek is. Az első hétéves vendégkönyvben a beírások szerint közel háromezer látogató volt.

Idén melyek lesznek Önöknél a legfontosabb események?

Kisjakabfalva római katolikus templomának búcsúja Péter és Pál ünnepén van. Ez alkalomból július 2-ra meghívjuk a faluból elszármazottakat és az ideérkező vendégeket egy Konrád házi látogatásra. Ez év augusztusában, a megnyitás tizenötéves jubileumára tervezünk egy bemutatóval összekötött falutalálkozót. 2014 óta a Konrád Ház aktív közreműködője a templom restaurálására szervezett adománygyűjtő adventi koncertek megrendezésének. Szervezett módon, vezetéssel a múzeum minden szombaton délelőtt 10-12 óra között látogatható. Igény esetén legalább egy nappal történő előzetes időpontegyeztetést követően a ház állandó kiállítása más időpontokban is megtekinthető.

Forrás: MNOÖ

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.