Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettMNOÖ-gála 2022 - Díjnyertes magyarországi német együttesek fellépése

MNOÖ-gála 2022 – Díjnyertes magyarországi német együttesek fellépése

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

26. Országos Gála
a Magyarországi Német Önkormányzatok Napján

Idén huszonhatodik alkalommal került sor a Magyarországi Német Önkormányzatok Napjára, melyet alapesetben minden év január második hétvégéjén ünneplünk. A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata – a koronavírus-járvány okozta korlátozások miatt egy év teljes kihagyás után és a fent említett időponttól eltérően – 2022. június 18-án a Budapest Kongresszusi Központban 15.00 órai kezdettel gálaműsort rendezett. A rendezvény védnöke Johannes Haindl, a Német Szövetségi Köztársaság magyarországi nagykövete volt, az ünnepség résztvevőit Englenderné Hock Ibolya, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke köszöntötteünnepi beszédetmondott Klaus Streicher, a Német Szövetségi Köztársaság magyarországi követeA gálaműsorban, melynek keretében átadták a magyarországi németek legmagasabb kitüntetéseit, díjnyertes magyarországi német együttesek léptek fel. 

A Szomódi Fúvószenekart 2006-ban alapították helyi zenészek, akik szülővárosuk és a magyarországi német fúvószenekari hagyományok megőrzése mellett kötelezték el magukat. Az együttes széles repertoárral rendelkezik, amely hagyományos német és cseh-morva dallamokat, valamint kortárs szerzők műveit foglalja magában. A gálára két darabbal készültek a neves zenekarvezető, Zsombók József hagyatékából, akinek unokáját, Zsombók Józsefetmeghívták a fúvószenekar soraiba – ő játszott a nagydobon. Először a népszerű polka, a „Der kleine Spielmann” hangzott el – trombitaszóló: Szám Ferenc; majd egy kevéssé ismert darab, a „Bim-Bim polka”. A karmester Varju László volt.

A babarci Kresz-Tóth duót magyarországi német körökben sokan ismerik. Kresz-Tóth Vivien és Kresz Antal 10 éve alkotnak egy párt az életben és a színpadon, harmonikával kísért magyarországi német népdalokkal örvendeztetik meg közönségüket. 2015-ben jelent meg első közös CD-jük „Lieder von Oma” címmel. Az elmúlt 7 évben rendszeresen fellépnek a mecseknádasdi Alte Kameraden Blaskapelle együttesével is. Három népdalt hallhattunk tőlük.

Az MNOÖ által fenntartott budapesti Német Nemzetiségi Gimnázium és Kollégium kórusa már közel 25 éves. Női karnak indult, idővel azonban vegyeskarrá bővült. A repertoárjukban klasszikus kórusművek, magyarországi német népdalok, valamint gospelek és spirituálék szerepelnek. A fő céljuk azonban a magyarországi németek népdalkultúrájának ápolása és megőrzése. A gálán egy soroksári dalcsokor hangzott el. Kórusvezető: Győrfi Zsuzsanna, harmonikakíséret: Zoltán Hídvégi.

Országos gálánk első részét a Taksonyi Fiatal Dunamenti Svábok Egyesülete Rosmarin tánccsoportjának produkciójával zártuk. A csapat idén ünnepelte fennállásának 30. évfordulóját, és jelenleg mintegy 200 tagot számlál, akiknek többsége gyermek vagy fiatal. A Rosmarin Tánccsoport mintegy 30 táncosa többnyire általános iskolás korú, e produkcióban azonban az egyesület további tagjai is részt vesznek. Az előadott koreográfia címe: „Fiú és lány”. Az együttes vezetője Winkler Andrea. A műsorszámot Schäffer Ildikó, az egyesület elnöke és Winkler Andrea állították össze. A táncosokat a Heimatklang zenekar kísérte, a zenekar vezetője: Kassai Zoltán.

A Babarci Ifjúsági Fúvószenekart 53 évvel ezelőtt Ahmann György alapította helyi szülők és az iskola akkori igazgatója, Hock János közreműködésével. Az eredeti cél a hagyományos magyarországi német fúvószene megőrzése volt. A 70-es és 80-as évekbéli szokás szerint ez az együttes is úttörőzenekar lett, de a különlegességét az jelentette, hogy országszerte ez volt az egyetlen olyan úttörőzenekar, amelynek tagjai büszkén öltöttek sváb népviseletet. Régi, eredeti, főként babarci zeneszámok, de modern dallamok is gazdagítják a repertoárjukat. Ahmann György és fia, Ahmann Balázs vezetik az ifjúsági fúvószenekart, és gondoskodnak annak utánpótláséról is.

Nehéz csomag – ez a címe a Magyarországi Német Színház, hazánk egyetlen hivatásos, államilag támogatott, német nyelvű színháza legújabb produkciójának. Az említett előadás egy, a magyarországi németek elűzetéséről szóló audioséta. A történet több szereplő segítségével mesél bizonyos meghatározó eseményekről: az 1941-es népszámlálástól az 1946-os kitelepítésig, egy magyarországi német családon belüli különböző attitűdökről és érzésekről, emlékekről és a Németországba érkezésről. Ebből a produkcióból láthattak a nézők részletet, a gála színpadán Paula Donner, Melissa Hermann, Horgász Dezső, Sipos Eszter és Lotz Katalin, a DBU társulatának színészei, valamint Heil Henrik szerepeltek.

Az éneklés öröme és a régi hagyományok tisztelete fűzi össze Tillmann Flórát és Gász Dorinát: a két fiatal hölgy 2010 óta különböző kulturális rendezvényeken ad elő kétszólamú német népdalokat. Mindketten aktívak a magyarországi német kultúra ápolásának más területein is: tagjai a véméndi tánccsoportnak, Flóra pedig a véméndi fúvószenekarnak is. Harmonikakíséret: Emmert József.

A Németkéri Német Nemzetiségi Táncegyüttes 27 éve létezik, sok tagja már gyermekként csatlakozott az együtteshez a kezdeti években. A régi helyi szokások folyamatos dokumentálása és archiválása a tánccsoport egyik legfontosabb feladata, és bár egy-egy népszokásról önállóan szóló művek csak igen ritkán kerülnek színpadra, a koreográfiákba – helyi, de Magyarország más vidékeiről származó – hagyományos elemek is beépülnek. A táncosok nagy jelentőséget tulajdonítanak a népviseletek eredetiségének. A gálán bemutatott koreográfia az együttes vezetője, Hermann Emilalkotása, a címe „Szép örökség”. A zenei kíséretet a Roger Schilling fúvószenekar biztosította Fricz József vezetésével.

A gála előtt és után, valamint a szünetben a Haraster Dorfmusik fúvószenekar gondoskodott a vendégek szórakozásáról. Az együttes 2007-ben alakult a Liszt Ferenc Egyetem hallgatóiból, hivatásos és amatőr zenészekből abból a célból, hogy a dunaharaszti tánccsoportok számára magas színvonalú zenei kíséretet biztosítson. Az együttes bővülésével olyan fúvószenekar alakult, amely nemzetközi elismerést hozott a magyarországi német fúvószene számára. A fúvószenekar vezetője Zwick András, a zenekart Kaszás Sándor vezényelte.

Forrás: MNOÖ

Fotó: Bölcskey Miklós
További rendezvényfotók >>>

Videó: Zentrum

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.