Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettPánovicsné Szeiberling Krisztina vehette át Baden-Württemberg Tartomány Duna-menti Sváb Kulturális Díját

Pánovicsné Szeiberling Krisztina vehette át Baden-Württemberg Tartomány Duna-menti Sváb Kulturális Díját

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Baden-Württemberg tartomány kétévente ítéli oda a Duna-menti Sváb Kulturális Díjat, hogy ezzel is felhívja a figyelmet és egyben elismerje a dunai sváb kultúrával és kultúraközvetítéssel foglalkozók tevékenységét. Idén a díjat a kultúraközvetítés (irodalom – zene – képzőművészet – média) területén hirdették meg. Június 24-én az 5000 eurós fődíj mellett egy 2500 eurós támogatói díjat is átadtak, melyben a fiatalabb korosztály azon képviselője részesülhetett, aki sikeresen tevékenykedik kulturális területen. A díjat olyan személyeknek ítélik oda, akiknek munkássága a dunai sváb kultúrához kapcsolódik, ugyanakkor olyan intézményeknek és kezdeményezéseknek is adományozható, amelyek a dunai svábok történelmével és kultúrájával kapcsolatos kulturális kínálatot mutatnak be.

A Magyarországi Németek Országos Önkormányzata örömmel tudatja, hogy az idei támogatói díjat a Baranya megyében élő Pánovicsné Szeiberling Krisztina magyarországi német újságíró vehette át, aki tudatosan vallja magát a dunai sváb népcsoport tagjának. Munkásságának középpontjában a magyarországi németek és a magyarországi kisebbségi politika áll. Munkájával bemutatja a Magyarországon élő németek történetét, hagyományait és sajátosságait, hidat képezve a múlt és a jövő között és ezáltal összekötve a magyarországi nemzeti kisebbséget a többségi társadalommal is. Sokrétű tevékenységén keresztül hiteles és a jövőbe mutató képet közvetít a magyarországi német népcsoport kultúrájáról. Pánovicsné Szeiberling Krisztina évtizedek óta nagy elkötelezettséggel dolgozik a magyarországi német médiaszektorban, családi vállalkozásán, a PTI Communications Kft-n keresztül pedig a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának sajtóirodáját vezeti.

Interjú Pánovicsné Szeiberling Krisztinával

Mit érzett, amikor arról értesült, hogy Ön kapja a kitüntetést?

Meglepetést, hálát, örömöt éreztem. Igazán jóleső, hogy amellett, hogy Englenderné Hock Ibolya asszony, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke és a csapata megtiszteltek a bizalmukkal és ránk bízták az MNOÖ kommunikációs támogatását, ezt a nem kis felelősséggel járó, „kirakatban lévő“ munkát, azt is látják és értékelik, hogy egy-egy anyag elkészülte mögött mennyi munka húzódik. Emellett boldog vagyok, hogy a németországi zsűri is a díjra méltónak találta a munkámat, illetve munkánkat, hiszen azt igen gyakran nem egyedül, hanem a kollégáimmal közösen végzem, akiknek ezúton is köszönök mindent. Szóval megtiszteltetésnek veszem a díjat, az további munkára ösztönöz, és persze bízom a folytatásban.   

Mit jelent Önnek a magyarországi német származása?

Ha pár mondatban meg kellene határoznom önmagamat, akkor abban a néhány mondatban biztosan szerepelne, hogy magyarországi német vagyok. Ez kisgyermekkoromban a világ legtermészetesebb dolga volt számomra: nagy családban, a „sváb“ déd- és nagyszüleimmel egy házban, a német nyelvjárás használatának természetességével, egy jelentős részben „sváb“ faluban, „hasonszőrű“ gyermekekkel nőhettem fel; tisztességes, kiszámítható faluközösségi szabályokhoz, a magyarországi német falvakra jellemző hagyományos értékrendhez szoktam. Aztán amikor Pécsre kerültem gimnáziumba, egyre tudatosabbá vált a számomra, hogy ez a „világ legtermészetesebb dolga“ nem is annyira magától értetődő. Egyre inkább azt éreztem, hogy a nyelvtudásom és a maga természetességében megélt kötődésem mindenképpen olyan dolog, amiben jobb, több lehetek másoknál. És ez az érzés mind a mai napig végigkísér: önbizalmat ad, és nem mellesleg hozza magával a lehetőségeket és kihívásokat, amelyeknek örömmel és alázattal igyekszem megfelelni. Az életem egy jelentős részét abban a védett közegben élem, amelyben a német közösségünk tagjaival kerülök kapcsolatba: a munkám mellett a magánéletben is, hiszen a barátaim, a gyermekeimet tanító tanárok, a szülőtársak az iskolában, az emberek, akikkel az önkéntes tevékenységem során kapcsolatba kerülök, mind-mind „svábok“.       

Ön évtizedek óta dolgozik a magyarországi német médiaszektorban. Mi motiválja Önt a munkájában?

A pályámat a közszolgálati televízió német nemzetiségi magazinja, az Unser Bildschirm szerkesztőségénél kezdhettem. Örökké hálás leszek azoknak a volt kollégáknak, akik évekig, türelemmel, egyre komolyabb lehetőségeket biztosítva tanítgattak, támogattak a munkámban. A tévés tapasztalatok adták a gyakorlati alapot az újságírói, majd PR-es tanulmányaimhoz, és a tévézésnek köszönhetően hihetetlenül értékes kapcsolataim épültek ki. Motivál, hogy a jelentősebb események mellett sok-sok apró, de annál értékesebb kezdeményezésről értesülhetnek az érdeklődők azáltal, hogy én elmondom nekik. Büszke vagyok a közösségünkre, a sok-sok hasonlóan gondolkodó, érző, tevő emberre, akik a maguk kis közegében lépik meg azt a sok kis lépést, amely együttesen visz a kultúránk ápolásának útján. Szerintem a legfontosabb az, hogy ki-ki a maga szerény módján járuljon hozzá ehhez a felettes célhoz: aki zenélni tud, az zenéljen, aki tanítani, az tanítson, aki írni, az írjon.    

Hogyan jött létre az együttműködés az Önök családi vállalkozás és az MNOÖ között, és mióta tart?

2014 elején, egy szombat délután Heinek Ottó, az MNOÖ egykori elnöke hívott fel és azt kérdezte, hogy lenne-e kedvünk beszállni az országos német önkormányzat első országgyűlési választási kampányába. Rendkívül kevés idő állt rendelkezésre, alig egy hónap, de eszméletlenül intenzív munka – egyébként egyedülállóan csodálatos együttműködés – révén sikerült megvalósítanunk egy olyan kampányt, amely ahhoz ugyan nem volt elég, hogy teljes jogú képviselőt juttassunk a parlamentbe, mégis sikeresnek bizonyult. Részletesen kiértékeltük ugyanis a munkát, és kiderült, hogy nagyon sok embert sikerült elérnünk, tájékoztatnunk, meggyőznünk és végső soron együttműködésre bírnunk. Ez volt a belépő munkánk az MNOÖ-nél, aztán 2015-ben kezdtük meg a folyamatos együttműködést. A rendszeresen megjelenő anyagainkon, illetve frissülő felületeinken túl komoly lépésként értékeljük azt, hogy az országos német önkormányzat stratégiája külön fejezetben foglalkozik a kommunikációval, és hogy több kisebb-nagyobb sikeres projektet sikerült megvalósítanunk.

Mely közös projektekre a legbüszkébb?

A folyamatos munkán túl talán a vándorbatyu-kampányra és a tanösvényekre. Az előbbi egy tudatosan megtervezett, jól átgondolt és szépen kivitelezett kommunikációs kampány volt, amelyben 1 év alatt 43 német nemzetiségi iskola vett részt. A cél az volt, hogy minél több gyermek és fiatal figyelmét felhívjuk az elűzetéskor a magyarországi németeket ért borzalmakra. Az említett eseményeket megélt sombereki emberek közreműködésével összecsomagoltunk egy régi használati tárgyakat tartalmazó batyut, amelyet útjára bocsátottunk. Összesen 3.500 kilométert megtéve járta az országot, iskolák fogadták, ahol a témával kapcsolatos projektnapokat, -heteket tartottak. A német nemzetiségi tanösvények létrejöttében is jelentős szerepet vállalhattunk, és csodálatos látni, hogy mennyire népszerűek lettek ezek a tematikus utak, valamint hogy újabb és újabb települések vágnak bele a saját tanösvényük megvalósításának nem kis feladatába. Nagy megtiszteltetés volt, hogy meghatározó szerepet tölthettünk be az MNOÖ kommunikációs stratégiájának létrejöttében, ránk bízta az önkormányzat az arculattervezését, valamint a 2018-as parlamenti választási kampány koordinálását.

Mik a jövőbeni szakmai tervei?

A kollégáimmal együtt megyünk tovább a megkezdett úton. Sokat tanultunk az elmúlt évek tapasztalataiból, azonban az alapvető értékeink, amelyek mentén tesszük a dolgunkat, évek óta változatlanok: partnerségben, tisztességgel, igényesen igyekszünk kiszolgálni a megbízóinkat, így a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatát is. Bízunk a folytatásban, várjuk az újabb közös projekteket, és az MNOÖ-vel együtt örülünk a közös eredményeknek.

Forrás: MNOÖ

A videó forrása: Mind_Netz

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.