Zentrum.hu

Dunai sváb nemzetközi találkozók Tübingenben és Ulmban

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Németországi körúton az országos német önkormányzat elnöke,
Englenderné Hock Ibolya

2022. július 7-8. között két magyarországi német vonatkozású eseményre is sor került Németországban: Az 1722/23-as magyar bevándorlási törvény című konferenciával egybekötött ünnepség Tübingenben, valamint a felújított Dunai Sváb Központi Múzeum (DZM) ünnepélyes újranyitása Ulmban. Az eseményeken részt vettek a kisebbségpolitika és a tudomány rangos nemzetközi képviselői, így Englenderné Hock Ibolya, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke is.

A Dunai Sváb Központi Múzeum ünnepélyes újranyitása Ulmban

20 éves fennállása után az ulmi Dunai Sváb Központi Múzeum (DZM) új prioritásokat határozott meg: ez év április 1-jétől a Dunát és a dunai régió kultúrtörténetét bemutató interaktív és élményközpontú kiállítás nyílt, mely 550 négyzetméteren kínál az egész család számára tartalmas időtöltést. A kiállítások középpontjában továbbra is a Duna menti svábok történetének bemutatása áll a 17. század végétől napjainkig. Az 1000 négyzetméteres állandó történelmi kiállítást a felújítás részeként a közelmúltban korszerűsítették és frissítették. Új, izgalmas kiállítási tárgyakkal és történetekkel a Dunai svábok. Indulás és találkozás című kiállítás a dunai svábok világába kalauzolja el a látogatókat, akik megismerkedhetnek a migrációtól kezdve a népcsoport nélkülözéssel és újrakezdéssel telt időszakaival. A különböző kultúrákból származó tapasztalataik, kapcsolataik és nyelvtudásuk révén a Duna menti svábok közvetítő és hídépítő szerepet tudhatnak magukénak. Tevékenységük új találkozásokhoz és nemzetközi partnerkapcsolatokhoz is lehetőséget biztosít. A múzeum legújabb, interaktívan kialakított Dunai történetek című kiállítása kiegészíti a DZM már meglévő kínálatát. A múzeum egy 19. századi műemlék-jellegű laktanyában kapott helyet.

A DZM újranyitásának hivatalos ünnepségére július 7-én került sor. Christian Glass múzeumigazgató számos, köztük nemzetközi vendéget köszöntött és kalauzolt végig a Dunai történetek és Dunai svábok. Indulás és találkozás című kiállításain. Milyen jelentőséggel bír ma a dunai régió és hogyan változik a Duna élőhelye a jövőben? Hogyan lehet a dunai svábokról korszerűen megemlékezni? Milyen párhuzamok fedezhetők fel a hajdani dunai sváb kitelepítettek és a mai menekültek sorsa között? Ezeket a kérdéseket Markus Brock moderátor vitatta meg egy pódiumbeszélgetésen, melynek résztvevői Maria Bering kultúráért és médiáért felelős szövetségi kormánybiztos, a Történelem és emlékezet főosztály vezetője, Julian Würtenberger, Baden-Württemberg tartomány belügyminisztériumának volt államtitkára, Gunter Czisch, Ulm város polgármestere, Englenderné Hock Ibolya, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke, Ovidiu Ganț, a román parlament Németek Demokratikus Fórumának tagja, valamint Hans Supritz, a Duna menti svábok szervezetének szövetségi és regionális elnöke, voltak. Az ünnepi beszédet Prof. Dr. Reinhard Johler, a tübingeni Dunai Sváb Történeti és Regionális Intézet (idgl) tudományos igazgatója tartotta. Az eseményt az Ulmi Filharmonikus Zenekar együttese kísérte.

 A múltnak jövője van – ez a mottója a dél-magyarországi Baján található magyarországi német országos tanösvénynek, amely kifejezi a gyökerekhez való kötődés fontosságát, amely elengedhetetlen egy népcsoport fennmaradásához. Számomra pontosan ugyanezt jelenti a DZM most átadott állandó kiállítása, mely a Dunai svábok. Indulás és találkozás címet viseli. A sorsokat különböző módon éljük meg, a kiállításban pedig a látogatók megtalálhatják önmagukat, a bemutatott tartalmak pedig erősíthetik az egyéni identitást is – hangsúlyozta Englenderné Hock Ibolya az ulmi DZM újranyitásakor. – Nekünk, magyarországi németeknek és különösen a pedagógusainknak fontos, hogy szoros kapcsolatot ápoljunk a Dunai Sváb Központi Múzeummal, hogy közös projekteket valósítsunk meg, hiszen itt olyan korszerű megoldásokkal találkozunk, amelyeket oktatási intézményeinkben adaptálhatunk a saját tanóráinkra is – emelte ki az MNOÖ elnöke.

Forrás: www.dzm-museum.de, https://www.facebook.com/dzm.ulm
Fotó: LDU

Az 1722/23. évi magyar bevándorlási törvény korának és fogadtatásának kontextusában
Ünnepség és tudományos konferencia Tübingenben

A Dunai Sváb Történeti és Regionális Intézet (idgl) meghívására július 7-én és 8-án Tübingenben ünnepségre és konferenciára került sor. A 300 évvel ezelőtt Pozsonyban összehívott országgyűlést a Magyar Királyság koraújkori történelmének fordulópontjaként tartják számon. A Német-római Birodalom területéről származó telepesek bevándorlását, amely már a Szent Liga törökök elleni háborúja (1683-1699) után megkezdődött, nem szabályozta törvény. Az 1722/23-as Országgyűlés biztosította a bevándorlás hiányzó jogalapját, amelyet a Habsburg uralkodók és a magyar földbirtokosok több, mint száz éven át sikeresen folytattak. A konferencia előadásai betekintést nyújtottak néhány kortárs európai jogi szabályozásba és a bevándorlási folyamatok magyarországi recepciójába is.

Az eseményen részt vett többek között Englenderné Hock Ibolya, az MNOÖ elnöke és Joschi Ament, a Magyarországról Származó Németek Szövetségének (LDU) elnöke is. Englenderné Hock Ibolya az rendezvényen röviden vázolta az MNOÖ aktuális stratégiájának egyik sarkalatos pontját, amely szerint a magyarországi német közösség kiemelt célja a saját történelmi-politikai narratíva kialakítása: – A hiteles emlékezetpolitika megteremtéséra annál is inkább szükség van, mert sem a közoktatási tantárgyak tananyagában, sem a közvéleményben nincsenek jelen a legújabb – objektív és dogmáktól mentes – tudományos eredmények történelmünkről és Magyarország fejlődéséhez való hozzájárulásunkról. Ebből a szempontból is szeretném hangsúlyozni ennek a konferenciának a fontosságát és köszönetet mondok Fata Márta professzorasszonynak az ötletért és a konferencia szervezéséért. Hiszem, hogy a történelmi korrektség a megalapozott, őszinte jövő eredménye. Tisztán kell látnunk a múltunkat, hogy azt fel tudjuk dolgozni, csak így tudunk a gyökereinkre építeni – mondta az MNOÖ elnöke.  

Fotó: idgl

Forrás: MNOÖ

(A főképen Joschi Ament, Englenderné Hock Ibolya és Dr. Bernd Fabritius látható. A kép forrása: LDU)

Exit mobile version