Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamMa ünnepeljük Mária mennybevételét

Ma ünnepeljük Mária mennybevételét

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Augusztus 15-e, Nagyboldogasszony napja Mária mennybevételének ünnepe és a gyógynövényszentelés napja. Egykor a templomban különböző mezei virágokból, valamint gyógynövényekből kötött csokrokat szenteltettek a hívek.

Ezen szentelményeknek is titokzatos, áldást hozó és bajelhárító erőt tulajdonítottak, ezért felhasználásuk sokoldalú volt. A szalmazsák alatt vagy az istállóban tartva embert és állatot megóvták a betegségektől. Villám és tűz elleni védekezésként az ablak vagy az ajtó fölé akasztották a csokrot vagy annak részeit. Füstölőszernek is használták villámcsapás és gonosz szellemek ellen. A beteg embernek és állatnak teát főztek a szentelt csokor gyógynövényeiből. Babarcon a kisgyermekeknek szentelt növényekkel, egy gerezd fokhagymával és egy pénzdarabbal megtöltött kispárnát kötöttek a nyakába, ill. helyeztek a párnája alá. Ezzel akarták a csecsemőket megvédeni a rontástól és a szemmel veréstől. 

A virágszentelés szokása hazánkban is elterjedt, például Bonyhádon minden évben megszentelik a gyógyfűcsokrokat a templomban.

(Forrás: Manherz Károly – Wild Katalin: A magyarországi németek)

Fotó: Máté Réka: Áhitat – Gyógyfűcsokor-szentelés Bonyhádon, a katolikus templomban a Kränzlein Néptánc Egyesület táncosainak részvételével. / A fotó a Blickpunkt fotópályázatunkon szerepelt 2017-ben.

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.