Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamFuldai leszármazottak találkozója Himesházán

Fuldai leszármazottak találkozója Himesházán

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Az első német telepesek 1721-22-ben érkeztek az elnéptelenedett Himesházára, és 1722 januárjában kötöttek hivatalos letelepedési szerződést az akkori pécsi püspökkel. Himesháza faluközössége idén rendezvények egész sorával emlékezett meg eme esemény 300. évfordulójáról: a nagyböjt elején Hutzelsonntag-gal, majd a betelepülésről szóló családi vetélkedővel, a himesházi németek származásáról és nyelvéről szóló előadással, valamint egy betelepülési emlékmű avatásával.

A szeptember 3-i Stiffoller-találkozó a fuldai apátság területéről származó és a XVIII. század elején itt letelepedett német családok leszármazottjainak találkozója volt. A fuldai származású falvak közül képviseltette magát Babarc, Feked, Palotabozsok, Székelyszabar, Szűr, Szederkény, Véménd és három Tolna megyei település – Mucsi, Závod és Kisvejke – is. Még az óhazából, a fuldai járásból is érkeztek látogatók. A találkozón részt vettek a rasdorfi partnerközség képviselői és a fuldai Stiffulder Baráti Kör egy csoportja.

Dr. Gerner Zsuzsanna, a Németországi Szövetségi Köztársaság tiszteletbeli konzulja üdvözölte a résztvevőket. A színes ünnepi műsorban részt vettek az egykoron betelepült stiffollerek leszármazottai: a babarci és a sombereki fúvószenekar, a babarci és a véméndi ifjúsági tánccsoport, a fekedi és a szederkényi vegyeskar, a véméndi férfikórus és az újonnan alapított himesházi ifjúsági tánccsoport. Vicces nyelvjárási történetek hangzottak el Babarcról, Fekedről és Himesházáról, és egy népviseleti bemutató is kiegészítette a gazdag programkínálatot.

A kis standokon népviseleteket, kézműves termékeket láthattak a vendégek, jobban megismerhették a helyi német egyesületek munkáját, sőt különféle finomságokat is megkóstolhattak, mindezzel bemutatva a fuldai telepesek gazdag kulturális és szellemi örökségét.

Krammné Mezei Anikó

Fotók: Acél István és Gommermann Krisztina

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.