Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

Homealapértelmezett„Kitelepítettek és otthonmaradottak - egyazon érem két oldala”

„Kitelepítettek és otthonmaradottak – egyazon érem két oldala”

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Harmadik nemzetközi találkozó és konferencia
a Kitelepített Németek Kulturális Alapítványa és
a FUEN-ben működő Német Kisebbségek Munkaközössége
közös rendezésében

A Kitelepített Németek Kulturális Alapítványa, valamint az Európai Nemzetiségek Föderális Uniója (FUEN) égisze alatt működő Német Kisebbségek Munkaközössége (AGDM) a német újraegyesítés és a közép- és kelet-európai politikai rendszerváltás (1989/1990) óta első ízben 2020-ban szervezett konferenciát „Kitelepítettek és otthonmaradottak – egyazon érme két oldala” címmel Drezdában. A rendezvény és a kezdeményezés mindkét oldalról pozitív fogadtatásban részesült, ezért 2021-ben megismételték, majd a már jól bevált formátumot 2022-ben is folytatták az AGDM-mel együttműködve. Az esemény elsődleges célja a kezdetektől fogva az egyesületek és független kulturális munkát végző intézmények, valamint a német kisebbségek közötti határokon átívelő együttműködés elősegítése. A konferencia a Német Szövetségi Belügyminisztérium és Baden-Württemberg tartomány támogatásával került megrendezésre.

Idén augusztus 31. és szeptember 2. között került sor Stuttgartban az immáron harmadik nemzetközi találkozóra. A rendezvényen egyesületek, a kitelepítettek szervezetei és a több országból érkező német kisebbségek képviselői vettek részt, köztük a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnökhelyettese is. A „Kitelepítettek és otthonmaradottak – egy érem két oldala” című pódiumbeszélgetés keretében Schubert Olívia beszámolt az MNOÖ munkájának legújabb fejleményeiről, a stratégia megújításáról, a szervezet online jelenlétének megerősítéséről, a közelgő népszámlálásról és az új tanösvényekről.

A konferencia második tematikus blokkja az ukrajnai német kisebbség jelenlegi helyzetével foglalkozott és azt a kérdést vizsgálta, hogy lehetséges-e kulturális munka a helyszínen háborús időkben, valamint milyen lehetőségei vannak a határokon átnyúló kulturális együttműködésnek. A következő, harmadik tematikus részt a műemlékvédelemre épülő kulturális együttműködésnek szentelték, majd pedig a negyedik tematikus beszélgetésben a fiatalok német kulturális örökség megőrzésében betöltött szerepéről folyt diskurzus.

〰〰〰〰〰

Fotó: Pódiumbeszélgetés Hartmut Koschyk, a Külhoni Németek Összetartozása Alapítvány tanácsának elnöke, nyugalmazott parlamenti államtitkár, a Németországi Szövetségi Kormány Nemzeti Kisebbségek és Kitelepültekért felelős megbízottja; Bernard Gaida, a FUEN-en belül működő Német Kisebbségek Munkacsoportjának szóvivője; Eugen Bolgert, a Kazahsztáni Németek Szövetsége Újjászületés Alapítvány elnöke, Schubert Olívia, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata alelnöke; Stephan Rauhut, az Alsó- és Felső-Sziléziai Németek szövetségi elnöke, a Német Kitelepítettek Kulturális Alapítvány kuratóriumának elnöke; Klaus Hofmann, a szudétanémetek szövetségi elnökhelyettese; Raimund Haser MdL, a Kitelepítettek Szövetségének alelnöke, a Dunai Németek Háza Egyesület elnöke részvételével.

Forrás: MNOÖ

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.