Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Gárdonyi Géza
(Agárdpuszta, 1863. augusztus 3. – Eger, 1922. október 30.)
Gárdonyi Géza Ziegler Géza néven született 1863. augusztus 3-án a Fejér megyei Agárdpusztán. A magyar irodalom egyik kiemelkedő alakjáról halálának 100. évfordulója alkalmából emlékezünk meg.
Apai ágról megmagyarosodott evangélikus német családból származott, édesanyja Somogy megyei földművelő család sarja volt. Heten voltak testvérek, édesapja idejekorán bekövetkezett haláláig sokszor váltott munkahelyet, így a költözések is állandóak voltak gyerekkorában. Az iskolában nem volt jó tanuló, írni és olvasni viszont szeretett, tanárairól később is mindig szeretettel és tisztelettel emlékezett meg.
Az egri érseki katolikus tanítóképző intézetben töltötte gimnazista éveit, majd tanítónak állt. Sok helyen megfordult rövid élete során. Dolgozott tanárként, újságíróként, fordítóként, írt regényeket és verseket, igazi hivatásként ápolta a magyar nyelvet. Széles érdeklődési körrel bírt, a zene és a növények szeretete mellett szívesen fotózott, sakkozott vagy éppen pipázott.
Szellemisége nem múlt el halálával, hiszen regényei ma is az iskolai tananyagot képezik, és munkásságával méltán vált a magyar irodalom egyik legkedveltebb és legolvasottabb írójává. Legismertebb műve az Egri csillagok, mely más műveivel, mint például A láthatatlan ember, egyaránt németül is olvasható.
A szöveg forrása: arcanum.com
A foto forrása: mnl.gov.hu