Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeBibliothekMonika Hahnspach: Vertrieben

Monika Hahnspach: Vertrieben

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

A Magyarországi Németek Könyvtárának állománya folyamatosan bővül a  magyarországi németség életét és múltját bemutató tanulmánykötetekkel, családtörténetekkel, szokásokkal és hagyományokkal foglalkozó könyvekkel. Az itt ajánlott műben Monika Hahnspach saját családjának történetét kutatja fel, mely egy kis Tolna megyei faluból, Szakadátból gyökerezik. A könyv 2019-ben jelent meg, és mostantól könyvtárunkban is hozzáférhető.

A kötet szerzője 1950-ben, öt évvel a második világháború befejezte után  már a németországi Jonsdorfban született, mivel családját kitelepítették magyarországi szülőföldjéről. Monika Hahnspach könyvében bemutatja családjának történetét, a „régi” és az „új” hazájukat, a történeteket, melyeket a nagyszülei meséltek neki, illetve a többi, Szakadátból Jonsdorfba kitelepített sorstársától hallott. Saját bevallása szerint írásai nem az olvasói, gyerekei, unokái vagy éppen a magyarországi németek együttérzését hivatottak kivívni. A megemlített események és emberek egy nagy egész részei. De történetükre emlékezni kell, fel kell kutatni a még élőket és lejegyezni a velük történeteket.

Megtudjuk, hogy a Kremer család élete 1947 nyarán, egy júniusi napon  változott meg gyökerestül, mikor is egy orosz katona kopogtatott az ajtajukon és hozta az üzenetet, miszerint két órájuk maradt mindent összepakolni és elhagyni a házukat. Mindezek ellenére szerencsésnek gondolja magát az írónő, hiszen szülei és nagyszülei szép életet élhettek, munkájuk is volt az új hazájukban, és ő maga már egy békés Németországban nevelkedhetett fel. 

Könyvének érdekessége még, hogy utolsó fejezetéhez még élő kortanúkat keresett fel, akiket szintén Szakadátból űztek el és történetük elmesélésre várt. Az évek során többször volt alkalma meglátogatni ősei szülőföldjét Tolna megyében, ezekről a látogatásokról is kerültek képek a kötet végére. Ezeken túl különböző dokumentumok és archív felvételek is helyet kaptak benne.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik szívesen olvasnak egy olyan magyarországi német család történetéről is, melynek tagjai bár nem voltak traumák híján, mégis egy boldog életet élhettek le, és a veszteségeken felülkerekedve példát mutattak a többi ember számára. 

Monika Hahnspach: Vertrieben (Elűzve)
Kiadó : Graphische Werkstätten Zittau, 2019
80 oldal
Nyelv: német

Az ajánlóinkban szereplő könyvek (amennyiben nincs más feltüntetve kizárólag kikölcsönzés céljából) megtalálhatók a Magyarországi Németek Könyvtára gyűjteményében.
További információ: info@bibliothek.hu
Honlap: www.bibliothek.hu

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.