Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamNagyszüleink története 

Nagyszüleink története 

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

A Pécsi Tudományegyetem Német Történelem és Kultúra Délkelet-Közép-Európában Alapítványi Tanszéke pályázati felhívása

A Te nagyszüleid/dédszüleid is svábul beszélnek egymás közt?
Rokonaid vannak Németországban?
Német katonafotókat találtál a Nagyi albumában?
Rád szólnak, ha valamit nem eszel meg,

hogy „bezzeg Oroszországban ennek örültünk volna“?
Írd meg nekünk a történeteteket!

A Pécsi Tudományegyetem Német Történelem és Kultúra Délkelet-Közép-Európában Alapítványi Tanszék pályázatot hirdet fiatalok számára családi dokumentumainak összegyűjtésére és családtörténetük esszé formájú megírására.

Arra szeretnénk bátorítani Benneteket, hogy beszélgessetek a nagyszüleitekkel/dédszüleitekkel, vagy akár idősebb ismerőseitekkel, akik megélték történelmünk ezen szakaszát, nézzetek együtt régi fotókat, és írjátok meg nekünk a legérdekesebb történetet, amit hallotok. Elsősorban olyan történeteket várunk, amelyekben a magyarországi németek 20. századi történetének főbb fordulópontjai (második világháború, német katonaság, menekülés, malenkij robot, hadifogság, internálás, kitelepítés) megjelennek, de kíváncsian várunk egyéb történeteket is.

Kérünk Benneteket, ha van rá lehetőségetek, az esszék mellé küldjetek adatokkal ellátott fényképeket (kit ábrázol, mikor készülhetett a kép, mit is láthatunk rajta), leveleket vagy egyéb dokumentumokat is! Kérjük, az elkészült pályamunkákat elektronikus, a csatolt mellékleteket szkennelt vagy lefotózott formában küldjétek el.

A beérkezett esszéket egy pedagógusokból és tudományos kutatókból álló zsűri fogja értékelni, a legjobb pályamunkákat nagy értékű könyvutalvánnyal, könyvajándékkal díjazzuk. Mindenki igyekezetét és munkáját értékeljük, a pályázati időszak után tervezzük a beérkezett történetek kiadását könyv formában, ez a lehetőség minden pályázó számára nyitott lesz!

Figyelem! A pályázatokat csak abban az esetben tudjuk befogadni és értékelni,
ha azok témája kapcsolódik a magyarországi németség sorsához!
Általános és középiskolás diákok, valamint egyetemisták (max. 20 éves korig) pályamunkáit várjuk, maximum 4 oldal terjedelemben!
 A beküldéskor kérjük adjátok meg az iskolátok nevét is.
Nyelv: magyar vagy német
Címünk, ahová a pályázatokat várjuk: stiftungslehrstuhl.pte@gmail.com
Beküldési határidő: 2022. november 15.
A zsűri döntésének közzététele: 2022. december 20.

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.