Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeBibliothekStefan Raile: Verlorene Heimat

Stefan Raile: Verlorene Heimat

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

A legújabb nyertes pályázatnak köszönhetően érkezett a Magyarországi Németek Könyvtárának polcára Stefan Raile elbeszéléseket tartalmazó könyve, a Verlorene Heimat. A magyarországi születésű író többször is visszatért egykori szülőföldjére, Vaskútra, hogy gyerekkori emlékeit újra átélhesse, és teljesen átszellemülten írja le élményeit. Ennek eredménye ez a kötet, melyet ezentúl olvasóink is forgathatnak. 

Stefan Raile 1937. november 6-án Vaskúton látta meg a napvilágot, és alig tíz évesen elszenvedte családjával és a falu többi németajkú lakójával együtt a kitelepítés szörnyűségeit. Görlitzben kellett boldogulniuk, ami egy szintén szovjet megszállás alatt álló város volt. Később pedagógiai tanulmányokba kezdett, tanított is különböző intézményekben. A Lipcsei Egyetemen szerzett irodalmi diplomát és végül Jénában telepedett le. Jelenleg is szabadúszóként dolgozik, novellákat, regényeket ír.

Ebben a kötetben a lírai én módjával beszéli el a vele megesett eseményeket, kezdve a születésével 1937-ben. Élete későbbi szakaszában különös vágyakozástól hajtva érkezett meg minden alkalommal Vaskútra, hiszen gyermekkorának boldog része ideköti. Nagymamájának meséire, főztjeire és az alföldi pusztára olyan szeretettel gondol vissza, ami megirigyelendő. Könyvében viszont nemcsak a jó dolgokra emlékezik vissza, hanem a sok rosszra is, legyen szó a beilleszkedésről, nyelvi nehézségekről, a kívülállóságról vagy a veszteségekről, melyek őt érték. 

Írásain keresztül mint egy bölcs öregember vonja le a tanulságot a történtekről és vizsgálja életét egy teljesen más szemszögből. Fontos következtetést von le, mégpedig azt, hogy az emlékezetből a benyomások sose múlnak el. Elég egy szó, egy gondolat, egy régi kép vagy illat és minden átélt, elszenvedett pillanat visszatér.

Ajánljuk ezt a könyvet mindazoknak, akik szívesen élnek emlékeikben és értékelik emlékezetük azon tulajdonságát, hogy minden felidézhető. Valaki szerint ez áldás, más úgy véli, hogy átok. Ezt döntse el mindenki maga.

Stefan Raile: Verlorene Heimat. Biografische Erzählungen (Elveszett haza/otthon. Életrajzi elbeszélések)
Berlin : HeRaS Verlag, 2020
197 oldal
Nyelv: német

Az ajánlóinkban szereplő könyvek (amennyiben nincs más feltüntetve kizárólag kikölcsönzés céljából) megtalálhatók a Magyarországi Németek Könyvtára gyűjteményében.
További információ: info@bibliothek.hu
Honlap: www.bibliothek.hu

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.