Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Január 19-e a magyarországi németek elhurcolásának és elűzésének hivatalos emléknapja hazánkban. Magyarország stuttgarti főkonzulátusa és a Liszt Intézet – Stuttgarti Magyar Kulturális Központ meghívására január 22-én a magyarországi németek elhurcolásának és elűzésének emléknapja alkalmából hagyományőrző viseletes párokkal és harmonikakísérettel tartottak ünnepi megemlékezést. A Liszt Intézet a kulturális találkozások és párbeszéd helyszíne egész évben sokszínű magyar-német kultúrtörténeti kiállítást kínál, kiemelkedő irodalmi és zenei rendezvényeket, valamint német nyelvű tudományos előadásokat szervez Stuttgart szívében.
A január 22-i megemlékezésen részt vett a Magyarországi Németek Országos
Önkormányzatának elnöke, Englenderné Hock Ibolya is. Rendhagyó beszédet intézett a jelenlévőkhöz: a magyarországi német kortárs irodalom elűzést és elhurcolást, valamint identitásunk kérdéseit tematizáló műveiből idézett*, melyek számára a magyarországi németek összetartozását fejezik ki, akárhol éljenek is.
A rendezvényen beszédet mondott Joschi Ament, a Magyarországról Származó Németek Szövetségének elnöke, valamint Dr. Izsák András, Magyarország baden-württembergi, rajna-vidék-pfalzi és saar-vidéki főkonzulja. Joschi Ament felszólalásának alapját egyik elűzött rokonának visszaemlékezései adták. Az elnök párhuzamot vont az egykor a magyarországi németeket ért sorscsapások és a jelenlegi ukrajnai háború okozta tragédiák között. Kiemelte, végre meg kellene tanulnunk, hogy a háborúknak soha nincsenek győztesei; a háborúk szörnyűek, mocskosak és kegyetlenek, és százezreket taszítanak nyomorba. Arra emlékeztetett, hogy az említett, egykori történések nem merülhetnek feledésbe, ugyanakkor az utókornak a békére, a megbocsátásra és a párbeszédre kell törekednie.
A programot Tappert János kísérte harmonikán, a rendezvény moderátora pedig dr. B. Szabó Dezső, az intézet igazgatója volt. A megemlékezés a Magyarországról Származó Németek Szövetsége és a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata közös rendezvényeként valósult meg.
*Valeria Koch: Gedenkzeilen an die Vertreibung, Lieber Onkel Goethe; Josef Michaelis: Die Räder rattern; Alfred Manz: Im Schatten des Balkankrieges
Variationen I. (Familienchronik aus dem 20. Jahrhundert); Im Schatten des Balkankrieges Variationen II. (Frauenschicksale), Bilanz um die Jahrtausendwende, Dinosaurier; Nelu Bradean-Ebinger: Haus im Banat.
Forrás: MNOÖ
Fotó: Liszt Intézet Stuttgart