Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeBibliothekGion Nándor: Rózsaméz

Gion Nándor: Rózsaméz

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

A néhai Jugoszláviából származó Gion Nándor (1941-2002) az 1960-as és 1970-es évek egyik legismertebb magyar kisebbségi írója volt. Szenttamáson, a Bácska déli részén született, ahol regényei is játszódnak. Az itt ajánlott mű a Virágos katona folytatása, melyet már olvashattak a Magyarországi Németek Könyvtárának ajánlói között.

Virágos katona 1898-tól a Nagy Háborúig, vagyis az első világháborúig meséli el a vajdasági kisváros, Szenttamás történetét, és mutatja be az elbeszélő, Rojtos Gallai István és barátja, Csoszogó Török Ádám barátságát történelmi eseményekkel tarkítva. A Rózsaméz története 1920-ban, a verbászi vasútállomáson veszi kezdetét. Ott találkozik Csoszogó Török Ádám és Gion Antal, akik börtönből, illetve katonai szolgálatból érkeztek éppen haza. Rojtos Gallai még mindig játszik citerán, de most már nem bálokban, hanem családja örömére. Időközben feleségül vette a német molnár lányát, Krebs Rézit, és neki, valamint gyerekeiknek mesél a rózsamézről, mely örök fiatalságot és kifogyhatatlan életerőt hordoz magában. Mintegy ígéretként tartja lázban a körülötte lévőket a történeteivel, nem elkerülvén a tényt, hogy rózsaméz márpedig nem létezik… 

Csoszogó Török Ádám ebben a történetben kevesebb szerephez jut, mivel a cselekmény nagy részét börtönben tölti és szabadulása után is folytatja az erőszakos, illegális tevékenységeket, így az ő személye háttérbe szorul.

A regény az első és a második világháború közötti bő húsz évben játszódik,  a cselekmény több párhuzamosan futó történetszálból épül fel, melyek segítségével a falu élete is kirajzolódik. Ez idő tájt élesednek ki a társadalmi ellentétek igazán: van, aki meggazdagodik és van, aki elszegényedik, van, aki megcsalja párját és van, akit megcsalnak. Egyesek besúgnak, másokat ártatlanul bebörtönöznek, valakinek a Szovjetunió a megváltás, megint mások pedig a németeket istenítik. A nemzetiségek között is kialakul a szerb-magyar-német viszálykodás, mely tovább gyengíti a falu egységét és viszi romlásba a települést, ugyanúgy mint a háborúk a világot.

A regényt mindazoknak ajánljuk, akik szívesen olvasnának egy olyan többnemzetiségű faluban játszódó történetet, amely a mese és a valóság egy különös elegye. 

Gion Nándor: Rózsaméz
Budapest : Magvető, 2019
362 oldal
Nyelv: magyar

Az ajánlóinkban szereplő könyvek (amennyiben nincs más feltüntetve kizárólag kikölcsönzés céljából) megtalálhatók a Magyarországi Németek Könyvtára gyűjteményében.
További információ: info@bibliothek.hu
Honlap: www.bibliothek.hu

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.