Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát
Június 6-a és 8-a között tartotta éves kihelyezett közgyűlését az Országos Nemzetiségi Önkormányzatok Szövetsége (ONÖSZ). Már hagyomány, hogy évente rendeznek ilyen megbeszélést, amelyet összekötnek egy-egy nemzetiség megismerésével. Ebben az évben a szlovén országos önkormányzat látta vendégül az elnököket és szószólókat Felsőszölnökön – ahol egyébként az országos önkormányzat központja is van – és környékén. A német népcsoportot a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatán keresztül Englenderné Hock Ibolya elnök képviselte.
A program hivatalos részén megbeszéléseket folytattak több aktuális témában: Az önkormányzati vezetők jelezték, hogy a megemelkedett költségek miatt nehézségekbe ütközik az intézmények – különösen a köznevelési intézmények – megnyugtató működtetése. Az önkormányzatok és intézményeik biztonságos működésének megőrzése érdekében szükség van a helyi és országos nemzetiségi önkormányzatok működési támogatásának emelésére.
A feladatalapú támogatás rendszerének átdolgozása során megkeresik a módját annak, hogy a többletfeladatokat felvállaló – iskolákat, tájházakat, közösségi házakat működtető – önkormányzatok nagyobb támogatásban részesüljenek.
A találkozón megjelentek megállapodtak abban, hogy levélben fordulnak a közszolgálati média vezetéséhez és tájékoztatást kérnek a nemzetiségi adásokat érintő változásokról. Kezdeményezik a stúdiók együttes meglátogatását annak érdekében, hogy meggyőződjenek a műsorkészítés feltételeiről.
Szó esett az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) szeptemberre tervezett kongresszusáról is, amelyet a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata rendez Pécsett, s amelyen az európai nemzetiségek képviselői tartják közgyűlésüket és ismerkednek a hazánkban élő nemzetiségekkel.
A tanácskozás résztvevői meglátogatták az országos szlovén önkormányzatot, a felsőszölnöki és apátistvánfalvai szlovén kéttannyelvű iskolákat, a szentgotthárdi barokk templomot, a Pável Ágoston néprajzi és helytörténeti múzeumot, valamint az újdonságnak számító digitális időutazó múzeumot. Találkoztak a szlovén rádióadás munkatársaival és betekintést nyertek a Szlovén Szövetség munkájába is.
Ünnepi pillanata volt a három napnak az apátistvánfalvai felújított plébánia átadása, az azt megelőző szlovén nyelvű istentisztelettel. Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára is megtisztelte jelenlétével az ülést, és a plébánia ünnepélyes átadásán túl nagyon jó hangulatú megbeszéléseket folytatott a nemzetiségek képviselőivel.
Forrás: MNOÖ