Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomealapértelmezettKapcsolatépítés és -ápolás, módszertani tudásmegosztás, jó gyakorlatok bemutatása

Kapcsolatépítés és -ápolás, módszertani tudásmegosztás, jó gyakorlatok bemutatása

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Pedagógusok szakmai ötletbörzéje, fenntartók és intézményvezetők naponta felmerülő problémái és további aktualitások voltak a témái a 2023. május 24-én Pécsett, a Koch Valéria Iskolaközpontban megrendezett szakmai napnak.

Május végén már minden pedagógus megérett a szabadságra, mégis 47 résztvevője volt a Magyarországi Német Pedagógiai és Módszertani Központ által szervezett szakmai napnak. A rendezvényen települési nemzetiségi önkormányzatok által fenntartott intézmények fenntartói, vezetői és pedagógusai vettek részt.

Julia Gross, a Német Szövetségi Köztársaság budapesti nagykövete is megtisztelte részvételével a rendezvényt. Köszöntőjében három pilléren nyugvó együttműködésről beszélt, melyek közül a személyes kapcsolatok jelentőségét emelte ki. Hangsúlyozta továbbá az oktatási intézmények és az ott dolgozó pedagógusok összekötő szerepét, akik hidat képeznek a német és a magyar kapcsolatokban, valamint a nyelvhasználat fontosságát.

Ritter Imre német nemzetiségi parlamenti képviselő tájékoztatójában hasznos és aktuális, az intézményműködtetés támogatásával kapcsolatos információk hangzottak el, melyek az online formának köszönhetően országosan minden német nemzetiségi önkormányzat által fenntartott intézmény érdeklődő vezetőjéhez eljuthattak.

„Gyakorlatközpontú és elméleti alapokon nyugvó műhelymunkák” – ez akár a mottója is lehetne az óvodai és iskolai szekció programjának – keretében a nemzetiségi tartalmak közvetítésére sok gyakorlati példát láthattak és próbálhattak ki a résztvevők. A referensek a német nyelv és a nemzetiségi ismeretek gyermekközpontú, életkori sajátosságoknak megfelelő közvetítésére fókuszáltak. A következő témaköröket érintették: Mesék feldolgozása a másodnyelv fejlesztésére, nemzetiségi tartalmak jelenléte a gyermekcsoport mindennapjaiban, modern magyarországi német irodalom, népismeret projektek, mint pl. az őszi terményünnep, konzerválás és régi mesterségek.

A fenntartók és az intézményvezetők szakszerű információkat kaptak a fenntartói jogokról és kötelezettségekről, valamint a véleményezési és egyetértési jog gyakorlásának eseteiről. A módszertani központ szakemberei a felmerült kérdéseket is megválaszolták.

Aktív és érdeklődő résztvevők, tapasztalatcsere és szakmai beszélgetések, jó hangulat jellemezték a rendezvényt. Mindenki egyetértett abban, hogy a régiós együttműködések erősödéséhez az ilyen szakmai napok nagymértékben hozzájárulnak.

A rendezvény a Németországi Szövetségi Belügyminisztérium (BMI)  támogatásával valósult meg.

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.