Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamNincs megállás, tovább bővül a magyarországi német tanösvények hálózata

Nincs megállás, tovább bővül a magyarországi német tanösvények hálózata

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Komárom-Esztergom és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyékben
létesülnek a legújabb tematikus utak

Rendkívül sikeres a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának tanösvény-projektje, mégpedig nemcsak a hazai német közönség körében. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a Német Szövetségi Belügyminisztérium idén további két tematikus út létrejöttét támogatja. A projektgazda MNOÖ nagy örömmel konstatálta, hogy az országos hálózat mostantól olyan régióra is kiterjedhet, amely ez idáig nem büszkélkedhet egyetlen ilyen létesítménnyel sem. A Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei, festői szépségű Hercegkút ad ugyanis otthont a 15. német tanösvénynek, a 16. pedig a Budapesttől 50 km-re, a Gerecse hegység lábánál található Nyergesújfalu lesz.

Nyergesújfalu: nyereg nélkül Nyergesen

A koncepció megfogalmazása egy nyelvjáték, mely mind német, mind magyar nyelven jól működik és nem csak a város nevére, de múltjára és címerére is utal. A Nyergesújfalura betelepülő svábok ugyanis híresek voltak kistermetű, de gyors és szívós lovaikról, amiért is a tanösvény vezérmotívumaként a szakértői csapat a ’lovat’ választotta.  A majdani tanösvényt meglátogató érdeklődők részletekbe menően is informálódhatnak – többek között – a pünkösdi királyválasztásról, melynek során bizony a lovasok Nyergesen nyereg nélkül lovagoltak.

Egy másik táblán olvashatunk a Jókai Mór regényeiben is szereplő nyergesi gyorsparasztokról, akik Buda és Bécs között sokkal gyorsabban szállították az utasokat, mint a császári és királyi postakocsi. Apropó híres emberek: egy tábla a település leghíresebb svábjáról, Kernstok Károly festőművészről és az ő helybelieket, a Dunát és természetesen lovakat ábrázoló képeiről szól. Máshol talán herceg érkezett fehér lovon, de Nyergesújfalun: nyergesi legény jött sötét lován a lányosházhoz, és ha „nyeregben érezte magát”, akkor bizony lakodalmat tartottak, melynek korabeli helyi szokásairól, népviseletéről is bőven nyújtanak információt a tanösvény táblái. Ezen az eseményen is természetesen finom nyergesi bort ittak, így egy további tábla bevezeti a kedves látogatót a borkészítés és szőlőtermesztés rejtelmeibe, valamint a Pince-völgybe. Végül, de nem utolsó sorban kiderül, hogyan vált az elmúlt évszázadban a település mezőgazdasági faluból iparvárossá a vízimolnárok, a kádárok és a kőfaragó dinasztiák jóvoltából.

Hercegkút: A Tokaj-hegyaljai sváb falu

Hercegkút német neve – Trautsondorf – a település egykori földesúri családjára emlékeztet, aki évszázadokkal ezelőtt németeket telepített be. Ők a magyarországi németekre általában jellemző dolgokon – például a vallásosságon, a hagyományhűségen, a sajátos gasztronómián, a szorgalmon, vagy épp a történelem viharában megélt sorscsapásokon – túl számos helyi jellegzetességgel büszkélkedhetnek. Az UNESCO világörökség részét képező egyik pincesortól a másikig húzódó tanösvény számos látványos építmény (a Gombos-hegyi kálvária, a templom, az iskola vagy épp a sváb tájház) mellett halad majd el. Azt végigjárva sok-sok helyi történet tárul fel, mindehhez pedig a Zemplén hegység biztosít páratlan kulisszát.

A sorban a 15. és 16. tematikus német sétaút a tervek szerint még idén elkészül. A 2015-ben az országos német önkormányzat által kezdeményezett és a német belügyminisztérium támogatásával megvalósuló projekt keretében eddig összesen 13 települési német tanösvény létesülhetett (Sombereken, Pilisszentivánon, Tarjánban, Fekeden, Mecseknádasdon, Bándon, Bátaszéken, Csolnokon, Mohácson, Pécsváradon, Dunabogdányban, Móron és Szekszárdon), valamint egy országos német tematikus út, mégpedig Baján. A nyolc éve megszületett ötlet nyomán megépült néhány száz méter hosszú utak nagy népszerűségnek örvendenek, ezért is vállalja egyre több magyarországi német település a helyi értékek, különlegességek tanösvénytáblákon, interaktív elemeken és kísérőfüzetek lapjain történő bemutatását. Az említett projektek az adott faluban, illetve városban működő német önkormányzatok, intézmények és civil szervezetek összefogása, valamint önkéntesek munkája révén valósulnak meg.

Főoldali fotó: Nyergesújfalu (Készítette: Hidasi Aliz)

Forrás: MNOÖ

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.