Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeHírfolyamSzomódi fúvószene csendült fel Temesváron és környékén

Szomódi fúvószene csendült fel Temesváron és környékén

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

Az út elején nem is gondoltuk, hogy ekkora kalandban lehet része a Szomódi Fúvószenekarnak a Temesváron töltött hétvége során.

Június első péntekén már igen korán elindultunk Szomódról, hogy biztosan ott lehessünk a délutáni fellépésünkön a bánsági németek múzeumában (skanzen). Ekkorra már túl voltunk pár izgalmas eseményen (például az egyik autó rakoncátlankodott, valamint a pakolással is adódtak problémák a túl nagy rézfúvós hangszerek miatt). A szállást, mely a szomódi és a Komárom-Esztergom vármegyei német önkormányzatok támogatásából finanszíroztunk, zökkenőmentesen el tudtuk foglalni a fellépés előtt.

A helyiek nagyon szívélyesen fogadtak minket, igazán professzionális színpadtechnikát és hangosítást raktak össze az érkezésünkre, a zenekarunk hamarosan készen állt az első fellépésre Temesváron. Itt egyből az egyik kedvenc indulónkkal kezdünk, amit számos polka és keringő követett, a közönség soraiból többen táncra perdültek. Az énekes számainkat különösen kedvelték, ezért megpróbáltunk ezekből minél többet beilleszteni a másfél órás műsorunkba.

Ezt követően elindultunk a következő helyszínre, Szakállasra, az itt töltött este az egyik leghangulatosabbra sikeredett a zenekar történetében. A helyiek friss töltött káposztával és húsos tálakkal vártak, amit szívesen fogyasztott az úton és az első fellépés után megfáradt zenekar.

Újult erővel vetettük bele magunkat az este nyolc órakor kezdődő táncestbe, ahol a helyiek már a fúvószenekar második számára ropták a táncot. A lendületük kitartott egészen éjfélig, a polkák, a keringők nagyon tetszettek nekik. A közönség soraiban felfedeztünk több, a skanzenből már ismerős arcot, ők később elmondták, hogy annyira tetszettek nekik a múzeumban hallottak, hogy átjöttek a 14 kilométerre lévő művelődési házba, hogy újra élvezhessék a muzsikánkat.

Másnap délelőtt elindultunk az aznapi fellépésünkre Temesgyarmatra. Itt a helyi búcsú az egész falut összehozó rendezvény, amibe mi a mise után csatlakoztunk be, a római katolikus templom kertjében adtunk egy rövid térzenét. Aztán a templomtól a sportcsarnokig tartó egy kilométeres menetet végigzenéltük különböző indulókat előadva.

A sportcsarnokban az egész falut vendégül látták, jó volt látni, hogy ilyen nagy közösségi élményben lehet részük a helyieknek és a meghívásuk révén nekünk is. Ezután a különböző kulturális csoportok előadását követhettük figyelemmel a színpadon, ahol a tárogatóé és a néptáncé volt a főszerep. Utánuk mi foglaltuk el a színpadot és másfél órás koncerttel örvendeztettük meg a megjelenteket, amibe több temesvári zenész is becsatlakozott, erősítve ezzel zenekarunkat. A közönség természetesen itt is szívesen táncolt a muzsikánkra.

Ezután egyből a skanzenba mentünk, hogy részt vehessünk a bálon és beszélgethessünk a többi zenekar tagjaival kihívásokról, célokról, élményekről. 

Vasárnap következett a szentmise az újonnan felújított Szent György székesegyházban. Az összes fúvószenekar és kulturális csoport összeállt egy nagy menetbe, mely a kultúrháztól a Fő térig vonult a misére. A szertartás után következett a nagy felvonulás Temesvár belvárosában.

Ezután állt össze az összes zenekar a közös számok előadására a Szabadság téren és az összes táncos egy nagy kört formálva adott elő három koreográfiát a zenéinkre. Óriási élmény volt ennyi zenésszel együtt és ennyi táncosnak egyszerre szerepelni a népes közönség előtt.

Örök élmény marad a zenekar számára ez a három nap, hiszen számos új kalandban lehetett részünk, kitűnő zenekarokat, zenészeket és hagyományőrzőket ismerhettünk meg, akik visszavárnak minket a következő alkalomra.

Szomódi Fúvószenekar

Videó: youtube.com/@inside-timisoara

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.