Blickpunkt.hu

TrachtTag.hu

Bibliothek.hu

Magyarországi Német Kulturális és Információs Központ és Könyvtár

HomeGyorshírekEmlékfutás a német ősök tiszteletére

Emlékfutás a német ősök tiszteletére

Szeretne rendszeresen hírekről, cikkekről értesülni?
Lájkolja Ön is a –> Zentrum Facebook oldalát

A diósdi Német Hagyományőrző Egyesület felkérésére immáron negyedik alkalommal vállalták el a Diósdi Földön Futók sportegyesület tagjai, hogy a Pest vármegyei városból a II. világháborút követően kitelepített németek tiszteletére emlékfutást rendezzenek. Idén azonban egy másik eseményről is megemlékeztünk, mégpedig a német ősök háromszáz évvel ezelőtt induló betelepítéséről.

Részlet Görögné Horváth Katalin Az én Diósdom című könyvéből:
„1947. augusztus 24-én, vasárnap este háromnegyed 9-kor három teherautó állt meg a templom oldalánál. Civil ruhás rendfenntartók szálltak le róluk. Kezükben névsor. Akiknek a nevét olvasták, fel kellett szállniuk a teherautókra. Akiknek családját vagy őt magát nem találták a templomnál, teherautó ment a házhoz. Bár várható volt a kitelepítés, mégis rajtaütésszerűen, hirtelen történt a manőver. A karhatalmi közegek alig adtak időt az összecsomagolásra. Két óra sem telt el, s este 10 órakor már indultak is a járművek Budafok-Háros teherpályaudvarára a síró, jajveszékelő, vagy hallgatásba burkolódzó svábokkal. Másnap, augusztus 25-én elindult a marhavagonokból álló szerelvény a Diósdiakkal, és a ki tudja honnan összeterelt népekkel…”

76 évvel később, 2023. augusztus 25-én a Földön Futók a diósdi katolikus templom elől pár perces megemlékezés után indultak, ki futva, ki biciklivel, hogy megtegyék azt a 10 kilométeres utat, melyen annak idején Nagytétényen keresztül Budafok-Háros vasútállomásra vitték a diósdi, tétényi, budafoki és más településről származó németeket.

Az első állomáson, a nagytétényi sváb emlékhelynél László Istvánné, a Nagytétényi Polgári Kör elnöke fogadott  bennünket, majd pár perces pihenő után indultunk is tovább a hozzánk csatlakozott helyi, illetve budafoki futókkal.

Második állomásunk Budafok-Háros vasútállomás volt, ahol Dr. Szirtes Edit, a XXII. kerületi Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke köszöntött minket, majd közösen elhelyeztük a Nagytétényi Polgári Kör, a XXII. kerületi Német Nemzetiségi Önkormányzat, a Diósdi Földön Futók, a Német Hagyományőrző Egyesület – Diósd és a Diósdi Német Nemzetiségi Önkormányzat koszorúit. Mindezek után visszaindultunk, hogy részt vehessünk a nagytétényi emlékhelynél tartott megemlékezésen.

Itt mondunk köszönetet a futóknak, hogy elvállalták, hogy méltóképpen emlékezhessünk a kitelepített németekre!

Tátrai Antalné,
a Német Hagyományőrző Egyesület – Diósd nevében

Audi Hungaria Iskolaközpont Győr: Búcsú a 2024/25-ös ballagó évfolyamtól

Andreas Gering főigazgató: „Az élet nem futószalag – hanem kaland!”

Az MNÁMK Ifjúsági Tánccsoportja Athénban – egy különleges táncprojekt élményei

A bajai MNÁMK tizenegy táncos diákja három pedagógus kíséretében egy nemzetközi táncprojekt keretében Görögország fővárosába, Athénba látogatott.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

A 2022. évi népszámlálás adatainak elemzése

A 2022. évi népszámlálás végleges adatai 2023 őszén jelentek meg, amelyek alapján elemzések készültek a magyarországi németek létszámáról és összetételéről különböző szempontok szerint.

Franz Metz: Heinrich Weidt. Der Lebensweg eines deutschen Kapellmeisters im Europa des 19. Jahrhunderts

Egy könyv mindazoknak, akik érdeklődnek a közép- és délkelet-európai zenei örökség, valamint a bánáti német közösség zenetörténete iránt.

Dr. Erdős Ferenc: Mór története

Az itt bemutatott 2002-ben megjelent kétnyelvű kiadvány nem pusztán egy helytörténeti monográfia, hanem méltó tisztelgés Mór múltja, értékei és közössége előtt.

Simányi Frigyes: Baranya megye tájházai, emlékházai, népi épületei

Egy kötet mindazok számára, akik szeretnék felfedezni, hogyan éltek elődeink a falusi mindennapokban és hogyan őrzik ezt a tudást ma a baranyai tájházak.